avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Activitate silviu_brat

Activitate silviu_brat

Răspuns la discuția Inundatie vecin
va multumesc pentru raspunsuri.

sunt un om de buna credinta si ma pun in locul vecinului : evident nu e o situatie placuta.
pe de alta parte, nu vreau sa fiu luat de fraier...eu mi-am zugavrit apartamentul (acelasi model) cu mai putin de 4 mil, excluzand manopera pe care am facut-o cu ajutorul membrilor familiei.


ce as vrea sa stiu, mai exact :
- se considera parte comuna acea teava care iese din teava blocului ? Mentionez clar ca e partea de teava plastic dintre teava comuna si robinetul meu din fata apometrului?

- nu gasesc momentan asigurarea, dar cred ca am garsoniera asigurata cu Raspundere Civila. pot apela la asigurator in situatia mea?

va multumesc.

O ultima intrebare : in conditiile in care ma hotarasc sa ii platesc, cum ma pot asigura ca a doua zi nu o ia de la capat? Sa iau martori? Sa merg la un avocat?
Discuție Inundatie vecin
Buna,

Acum o saptamana, l-am inundat pe vecinul de sub mine.

Pur si simplu, a crapat teava dintre teava comuna de alimentare si ceasul meu de apa rece....practic inainte de robinetul meu.

Am sunat imediat administratorul si presedintele de scara,dar pana s-a oprit apa total per bloc l-am inundat pe vecin.....tavanul este practic scorojit pe 1 mp...si colturile peretilor sunt probleme.

Vecinul era plecat in ziua respectiva....acum s-a intors si imi cere daune de 10 mil ceea ce mi se pare enorm pt o camera si o baie de garsoniera...
Are baza pentru a ma actiona in judecata?

Va multumesc.



Răspuns la discuția Spalatorie auto
Buna ziua,

M-ar interesa si pe mine:
- daca este adevarat ca incepand din iunie 2006, in cadrul spalatoriilor auto, nu se mai pot folosi decat utilajele de spalat masini (acelea in care masinile sunt spalate automat pe un culoar)?ce vreau sa stiu este practic daca mai este permisa spalarea masinilor cu aparatele de spalare normala cu jet?
- este legal ca in cadrul unei spalatorii auto evacuarea apei sa se faca intr-o fosa septica?Exista niste conditii speciale in acest sens?

Deasemenea in cazul in care cineva stie raspunsul la intrebare pusa de userul anterior v-as ruga fie sa postati raspunsul pe forum fie sa mi-l trimiteti si mie la silviu_brat@yahoo.com

Multumesc.