avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Activitate barbu_rox

Activitate barbu_rox

Buna ziua. Am fost oprit de catre un echipaj de politie, amendat si retinut permisul pentru depasire viteza pe drumul E85 pe tronsonul dintre Focsani si loc. Garoafa. E un tronson de 12km cu limita de viteza de 80km/h. In PV viteza inregistrata este 133km/h. Pe acest tronson exista un drum adiacent, iar semnul de limita 80km/h este cam la 200-300m de la aceasta intersectie. Ma gandesc sa depun contestare precum ca am fost depistat pe aceasta portiune. As putea avea castig de cauza? Sau care ar fi alte metode de contestare?
Mentionez ca inainte de a fi depistat cu radarul fiind pe banda a doua am fost oarecum fortat de o masina din spate pentru a creste viteza iar la viteza de circa 130km/h am trecut pe banda 1, in urmatoarele secunde am fost depistati ambii (celalalt avea viteza de 144km/h). Amenda a fost de 1250ron iar in proces apare ca in 48 de ore pot achita doar 562.50ron (mai putin de 50%) pe care am si achitat-o. Multumesc anticipat.
Multumesc frumos.
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un sfat. Nu am gasit in legislatie un raspuns clar la problema mea. Am infiintat un SRL (activitate-comert) cu sediul social in localitatea X si avand nevoie de un depozit in localitatea Y am incheiat un contract de comodat cu o alta societate pentru utilizarea depozitului acesteia (respectiva societate are acelasi domeniu de activitate). Societatea care imi da in folosinta depozitul detine toate autorizatiile necesare (autorizatia de mediu ma intereseaza in mod special). Intrebare: atata timp cat depozitul are autorizatiile necesare domeniului de activitate, trebuie sa solicit si eu o alta autorizatie de mediu pe numele firmei mele? Multumesc.
Buna ziua.
De la 01.01.2014 a intrat in vigoare OG nr. 31/2013 - modificarea si completarea OUG nr. 196/2005 privind Fondul pentru mediu.
Punctul 6 din OG se refera la art 9 lit.s ca se va introduce o taxa de 0.3 ron/kg aplicata o singura data cantitatilor de uleiuri, pe baza minerala, semisintetice, sintetice, cu sau fara adaosuri, datorata de catre operatorii economici care introduc pe piata nationala astfel de produse. Taxa se evidentiaza distinct pe documentele de vanzare

S-a facut un import de unsori consistente in Noiembrie 2013 respectiv aceasta cantitate s-a pus pe piata in 2013. Se aplica aceasta taxa la stocul ramas de vandut in 2014?




Buna ziua.
De la 01.01.2014 a intrat in vigoare OG nr. 31/2013 - modificarea si completarea OUG nr. 196/2005 privind Fondul pentru mediu.
Punctul 6 din OG se refera la art 9 lit.s ca se va introduce o taxa de 0.3 ron/kg aplicata o singura data cantitatilor de uleiuri, pe baza minerala, semisintetice, sintetice, cu sau fara adaosuri, datorata de catre operatorii economici care introduc pe piata nationala astfel de produse. Taxa se evidentiaza distinct pe documentele de vanzare

Va rog sa ma lamuriti daca aceasta taxa se aplica si Unsorilor consistente care face parte din aceeasi clasa de Lubrifianti ca si uleiurile.

Multumesc anticipat.
sURSA: www.avocatnet.ro/content/art...
Buna ziua.
De la 01.01.2014 a intrat in vigoare OG nr. 31/2013 - modificarea si completarea OUG nr. 196/2005 privind Fondul pentru mediu.
Punctul 6 din OG se refera la art 9 lit.s ca se va introduce o taxa de 0.3 ron/kg aplicata o singura data cantitatilor de uleiuri, pe baza minerala, semisintetice, sintetice, cu sau fara adaosuri, datorata de catre operatorii economici care introduc pe piata nationala astfel de produse. Taxa se evidentiaza distinct pe documentele de vanzare

Va rog sa ma lamuriti daca aceasta taxa se aplica si Unsorilor consistente care face parte din aceeasi clasa de Lubrifianti ca si uleiurile.

Multumesc anticipat.

sursa: www.avocatnet.ro/content/art...