avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Activitate virtual72001

Activitate virtual72001

Răspuns la discuția renuntare
suspendare pentru neprezentarea partilor. partii adverse i s-a pus in vedere sa plateasca taxa timbraj si evaluare bunuri pe care doreste sa le introduca in partaj in vederea stabilirii taxei 9in doua termene succesive nu a prezentat nimic ,terenul pe care doreste sa-l introduca este dintrun titlu de propietate cu mai multi propietari pe el si nu s-a iesit in indiviziune. mie nu mi-a fixat inca taxa de repunere pe rol.
Răspuns la discuția renuntare
Multumesc! Daca se aproba renuntarea la apelul meu, apelul lui ramane suspendat? Si daca da cand se pronunta instanta daca el nu solicita repunere pe rol (lipsa bani de taxa).
Discuție renuntare
Am un apel suspendat(avocatul nu se mai prezinta si nu-mi mai raspunde la tel) judecatorul nu vrea sa stabileasca o taxa de repunere pe rol.partea parata are si ea depus apel :
1 nu stiu care dintre apeluri este suspendat
2 as dori sa renunt la apel cum sa procedez
3 care ar fi continuarea procesului?
Cum se poate verifica daca este sau nu calculata corect pensia?
O companie a facut disponibilizarii de personal in anul 2003 si a accordat salarii compensatorii pentru 24 de luni.Pentru aceste salarii compensatorii sau platit contributiile la CAS?
Chiar daca apartamentul va fi vandut la licitatie evacuarea nu se poate face mai inainte de 01.martie!
De la data decesului propietarului unui imobil au trecut 5 ani si jumatate.Pentru anul in care a decedat impozitul a fost platit. Din anul urmator a inceput procesul de partaj care nu s-a finalizat inca.Imobilul este nelocuibil si nu a fost utilizat de nici una dintre partile aflate in proces. Cine trebuie sa plateasca impozitul si pe cati ani in urma?
O Companie care se afla sub conducerea Primariei respectiv a Consiliului local ( care numeste AGA si Consiliul de conducere si aproba bugetul de venituri si cheltuieli) este o sau nu este o societate bugetara?
Oare n-ar trebui ca printre atributiile Inspectiei judiciare sa fie si autosesizarea in astfel de sentinte, hai sa le numesc "ciudate", emise de judecatori sau corb la corb nu-si scoate ochii?
Cu tot respectul pe care vi-l port domnule Tudor Valeriu, pentru tot ce faceti pe acest forum, trebuie sa va spun ca nu legile ii apara pe infractori ci chiar cei care le aplica (interpreteaza) si anume unii judecatori. Vom avea o justitie corecta si independenta cand vom avea judecatori care sa-si merite statutul cu care i-au investit societatea.