avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate nelumihai

Activitate nelumihai

Buna ziua!
Suntem o asociatie de proprietari si avem urmatoarea situatie:
avem un apartament cu datorii de peste 60.000 lei ,la intretinere si penalizari ,cumulate in decursul anilor.
Asociatia a intentat actiuni in instante obtinand ,hotarari,care au fost trimise la executorul judecatoresc si recunoscute ca atare in instante.
Problema este ca acest apartament nu are cadastru si carte funciara si normal ca restantierul nu doreste sa faca acest lucru,incercam si noi dar,nu ni se permite intrarea unui cadastrist ,pentru a face acest lucru si nu poate fi scos la licitatie ,din ce ne spune executorul.
Ce putem face in acest caz?
Multumesc anticipat!
Bună ziua!
Doresc să aflu când pot ieși la pensie, limită vârstă, fiind născut 07.07.1969,avand lucrați în grupa l, 21 ani și 9 luni, 100%din timp. Lucrez din 01.03.1987 și pana în prezent. Stagiul militar l-am efectuat în perioada 1990-1991(1an).Am un stagiu de de cotizare de 34 ani. Dacă în continuare activez în grupa l de.munca, când pot ieși la pensie, limită vârstă?
Mulțumesc anticipat pentru răspuns!
Buna ziua!
Sunt nascut 07.07.1969 si doresc sa stiu cand ma pot pensiona,avand pana in 2001 ,13 ani de grupa I si dupa pana in prezent avand 8 ani si 9 luni ,tot grupa I,activand si in prezent in aceeasi grupa .,la Metrorex.
Multumesc anticipat!
Buna ziua!
Sunt nascut 07.07.1987 si doresc sa stiu cand ma pot pensiona,avand pana in 2001 ,13 ani de grupa I si dupa pana in prezent avand 8 ani si 7 luni ,tot grupa I,activand si in prezent in aceeasi grupa .,la Metrorex.
Multumesc anticipat!
Buna ziua!
Sotia mea a actionat in instanta la Tribunalul Bucuresti,sectia a -VIII,privind litigii de munca ,datorita necalcularii corecte a pensiei anticipate partiale,emitandu-se in acest sens o Decizie de Pensionare ,netinandu-se cont de perioada lucrata in grupa I de munca si instanta a respins solicitarea ,raspunzand astfel:
Tip solutie: Respinge cererea
Solutia pe scurt: Admite excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a intimatei Casa Locala de Pensii Sector 6. Respinge acţiunea faţă de intimata Casa Locala de Pensii Sector 6 ca fiind introdusă împotriva unei persoane fără calitate procesuală pasivă. Cu drept de apel în termen de 30 zile de la comunicare, ce va fi depus la Tribunalul Bucureşti Secţia a VIII-a Conflicte de Munca şi Asigurări Sociale. Pronunţată prin punerea la dispoziţia părţilor prin grefa instanţei astăzi, 23.02.2022.
Document: Hotarâre 1242/2022 23.02.2022
Cum trebuia formulata solicitare si spre cine trebuia sa ne indreptam,Decizia de pensionare ,fiind emisa de Casa de pensii sector 6.
Cu stima
Nelu Mihai
Din câte știu o inițiativa de modificare a legii, privind acordarea de 4 luni, pentru un an, desfășurat în condiții deosebite, adoptat în Senat și urmând să fie adoptat în Camera Deputaților, știți ceva în acest sens?
Mulțumesc frumos!
Pot fi cumpărate 3 luni vechime, în condițiile în care nu sunt întreruperi în perioada de activitate, însă m-am angajat cu 6 luni mai târziu dupa terminarea studiilor.
Mulțumesc.
Soția mea a fost în șomaj tehnic timp de trei luni.conf.OUG 28/2009,
Benificiaza de vechime în câmpul muncii, în aceea perioada?
Soția mea născută 05.04.1968,dorește să afle când se poate pensiona la limita vârstă.
A lucrat în grupa 1 de muncă, în perioada 20.02.1987-31.03.2001 și 01.04.2001-31.12.2008 în condițiil deosebite, restul condiții normale.,avand o vechime totală de 34 ani si6 luni, până în prezent.
Mulțumesc anticipat?



CARE ESTE CUANTUMUL ,PENTRU CUMPARAREA UNEI LUNI,VECHIME?
MULTUMESC ANTICIPAT