avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 301 soluții astăzi
Forum Activitate mponta73

Activitate mponta73

Răspuns la discuția Nelamurire pensie de intretinere
Multumesc pentru raspunsul acordat situatiei mele si doresc sa va infomez ca firma unde lucra ex sotul era indreptatita conform primei sentinte(cea de divort ,in care fiica imi era incredintata mie)sa imi vireze pensia fiicei,fapt confirmat telefonic si lui,motivand ca nu exista o alta hotarare judecatoreasca.(Dupa mutarea fiicei la el a inceput al doilea proces,in urma caruia exista o sentinta unde sunt obligata sa platesc pensia.Greseala mea e ca nu am facut rost de bani pentru a evita situatia actuala).In ce baza legala trebuia sa returnez sumele virate de firma daca aveam o sentinta irevocabila(prima sentinta)iar in urma celui de al doilea proces sentinta am primit o in noiembrie si firma mai virase bani pana in ianuarie inclusiv?Conform art.534 ex sotul ar trebui sa dovedeasca ca m am imbogatit fara justa cauza daca intenteaza proces?Mentionez ca doresc achitarea sumelor fara un proces.
Buna seara.
Sunt intr o situatie in care doar o consultanta juridica ma poate clarifica.Adica in urma celei de a doua sentinte civile am fost obligata sa achit 1/4 din venitul net ,ca pensie alimentara fiicei mele,incepand cu 03.06.2014,ea mutandu se la tatal ei din aprilie.Din cauza situatiei mele financiare,precare existente in acea perioada nu am achitat o.Am achitat in iulie 150 ron si in decembrie 360 ron.Mentionez ca in sentinta nu se specifica modul si timpul de achitare a sumei,restul urmand a l achita in functie de posiblilitatile mele financiare.Urmeaza un proces pentru aceasta suma dar si pentru o alta suma ,in care firma imi vira mie pensia alimentara a fiicei mele,conform primei sentinte in care fiica statea la mine.Telefonic cei de la firma au spus ca nu pot sista retinerea pensiei din venitul net al ex sotului fara o hotarare judecatoreasca.Ce cadru legal am pentru o astfel de situatie,logic achitand doar suma restanta pentu pensia alimentara incepand cu 03.06.2014.Mai am obligatia de a achita si sumele virate de firma?
Răspuns la discuția Informare onorarii avocati
Am platit o consultatie unui avocat si i am facut o imputernicire avocationala cu costul de 350.Ma gandesc ca un onorariu nu ar costa totusi mai mult de 1500 pentru a ma reprezenta in proces.Nu am fost implicata in nici un proces si nu cunosc tarifele.
Buna ziua
As dori sa aflu ce tarife se practica pentru onorariul unui avocat care te reprezinta intr -un proces.
As dori sa aflu daca in luna mai s au dat ceva decrete,legi in legatura cu medierea.Mai clar avocata mea sustine ca medierea ca procedeu nu mai e legala,adica ca orice avocat ma sfatuieste sa ma pregatesc de un posibil proces pe care eu una sincer nu il doresc,sa astept mai bine citatie acasa.
multumesc de sfaturi, am vorbit azi cu un avocat sa imi ofere consultanata juridica necesara pentru a clarifica problemele.
Ca sa ma intelegeti bine am fost,sunt si voi fi o mama deschisa oricand pentru copilul meu.I am fost si sora si tata si prietena tot ce si a dorit.Din pacate relatia aceasta a schimbat o intr o alta persoana,schimbari vizibile pentru mine ca mama care eram mereu in preajma ei(atat in clipele fericite cat si in clipele triste).Problemele au inceput dupa ce l-a cunoscut pe acest baiat major care o manipula in diverse actiuni cu care eu nu am fost de accord.,inclusiv a si vinde lantisorul de la gat,a fura obiecte de aur din casa si pe deasupra ammai vazut si o mare vanataie pe piciorul ei.Am simtit ca minte ft mult si ii comunicam tatalui totul asteptand actiuni educative din partea lui desi noi doua vorbeam foarte mult si deschis despre orice situatie.Sper sa isi fie constienta ce viata isi va alege.
Asa am propus si eu ,comunicare cu tatal minorei desi constat acum ca medierea desfasurandu se cu usa deschisa s-a incalcat dreptul de confidentialitate.Concubina ex sotului era in camera alaturata si asculta totul.Din politete nu am plecat si imi doream obtinerea acelui certificat de informare.Tatal fetei imi cere sa renunt la pensia alimentara daca el sta cu fiica mea si concubina sa.Legal pot renunta la pensia minorei si sa o pun intr un cont pe numele ei ca aceasta sa o poata folosi mult mai tarziu dupa 18 ani?In ce conditii poate sa ma trimita tatal fetei in instanta avand in vedere cele mentionate in mesajul anterior.?
Desi tarziu raspund la unele neclaritati mentionez ca tatal ei locuieste la 10 min de noi si nu vine sa o vada,vorbesc la telefon zilnic sau fiica mea se duce la el.Au aparut si alte complicatii pe care i le am comunicat si lui dar fara rezultat.Situatia s a agravat momentan.
Buna ziua
In urma divortului,a unei sentinte definitive si irevocabile fiica mi a fost incredintata mie urmand ca tatal ei sa plateasca pensia alimentara si sa isi exercite autoritatea parinteasca alaturi de mine asupra minorei care locuia la mine.Pensia trebuie acordata pana la majoratul minorei sau a altor dispozitii.Intre timp junioara de la 16 ani nu mai doreste sa locuiasca cu mine ci cu tatal ei din cauza mea cred fiindca nu am fost de accord sa mai aiba prieten.Aceasta incepuse sa aiba vanatai pe corp,note mici la unele materii ba chiar sa fure din casa.Bineinteles ca i-am comunicat tatalui orice miscare dar acesta nu s a implicat suficient in educarea ei.Tatal ei o primeste, ma cheama la un birou de mediere unde cere stabilirea domiciliului minorei si obligatii intretinere pentru minora.El nu are domiciu stabil pentru locuinta in care sta inca,urmand sa isi faca succesiunea pentru acea locuinta.Legal la urmatorul termen de mediere nu stiu ce drepturi si obligatii am.?Imi doresc sa ii fie ei bine chiar daca a luat un drum gresit.