avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 235 soluții astăzi
Forum Activitate rokhsana

Activitate rokhsana

Răspuns la discuția Drept de vizita ptr copil minor
Nu exista nici un document legal cum ca minorul este dat în grija mamei. Pur si simplu ea a luat această decizie , de a nu da voie tata lui sa il viziteze, de una singură.
În schimb a fost sa depună plângere la judecatorie ptr plata pensie alimentara. De la judecătoria a fost trimisă la mediator, ca sa ajungem la o înțelegere. Am fost de acord cu tot ce a vrut, însă în momentul în care a auzit ca vrem dreptul la vizita, nu a mai semnat nimic.
Răspuns la discuția Drept de vizita ptr copil minor
Băiatul sta cu mama lui in judetul Mures, cu actualul sot si o copilă de câteva luni, intrun sat, la o ora de orasul Tg. Mures. Bănuiesc că trebuie să facă cererea la judecătoria județului Mureș, nu ?
Stiu ca si băiatul poate fi citat, însă ea nu o sa fie de acord. Daca se ajunge la judecată, o sa vrem ca băiatul sa stea de vb cu un psiholog inainte.
Si bineinteles o sa o chemăm si pe mediatoarea la care a facut plângere fosta .
Va mulțumesc.




Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Formulați o cerere de chemare în judecată la Judecătoria sectorului în care are minorul domiciliul; să aveți totodată în vedere că audierea sa este o ligatoriu, de vreme ce are deja 10 ani!

Buna ziua. Sunt căsătorită de 4 ani, iar soțul meu are un băiat de 10 ani pe care nu il poate vedea, deoarece fosta concubina nu il lasa. Am zis concubina, deoarece ei nu au fost casatoriti legal.
La 2 ani de la nașterea băiatului, cei doi s-au despărțit, băiatul rămânând la mama, care a inceput sa fie privat de vizitele tatălui, inclusiv ale bunicilor.
De cand s-au despartit, mama copilului ia cerut soțului meu procura ptr scoaterea copilului din țară de 2 ori, ultima dată acum 3 zile. Soțul meu i-a spus că dacă îi da copilul ptr 2 saptamani, îi da procura sa poata pleca din tara, însă fosta concubina nu a fost de acord.
Ce Poate face soțul meu sa aibe drept de vizita , si sa poata lua si copilul in vacante? Mentionez ca in anul 2017, a fost chemat la mediere ptr neplata pensiei alimentare. A fost de acord cu tot ce a vrut fosta concubina, singura cerință fiind dreptul de vizita a copilului. Ea nu a acceptat. PS: noi stam in Bucuresti, fosta concubina sta in judetul Mures.
Va multumesc.
Buna ziua. Am primit de curând de la un executor judecătoresc o citatie, in care mi se spune ca 2 garsoniere care sunt pe numele meu vor fi puse la licitație publică în 15 zile ( au mai rămas 10 ) , dacă nu plătesc suma de 6000 lei plus cheltuieli de judecată de 1400lei. Mentionez ca pe aceași suma de bani am proprire pe salariu.
Intrebarea mea: in conditiile in care am oprire pe salariu, mai pot sa imi puna casele in licitație publică? Si de ce amândouă si nu una singura? Pot să spun că una din cele două garsoniere, este mostenire de la mama, succesiunea fiind făcută acum 2 ani, si nu am avut cum să girez cu casa cand am facut împrumutul. Iar la prima casa, nu am girat cu ea cand am facut împrumutul. Însă în somatia de plata mi se spune " garant/ debitor ipotecar "
Am vorbit cu executorul judecătoresc, si mi-a explicat că ambele case au fost puse sub aceasta licitație, ca sa fie siguri că nu vand casele sau ca le trec pe alt nume ( pe numele fetei ).
Va multumesc
Buna ziua. Am primit de curând de la un executor judecătoresc o citatie, in care mi se spune ca 2 garsoniere care sunt pe numele meu vor fi puse la licitație publică în 15 zile ( au mai rămas 10 ) , dacă nu plătesc suma de 6000 lei plus cheltuieli de judecată de 1400lei. Mentionez ca pe aceași suma de bani am proprire pe salariu.
Intrebarea mea: in conditiile in care am oprire pe salariu, mai pot sa imi puna casele in licitație publică? Si de ce amândouă si nu una singura? Pot să spun că una din cele două garsoniere, este mostenire de la mama, succesiunea fiind făcută acum 2 ani, si nu am avut cum să girez cu casa cand am facut împrumutul. Iar la prima casa, nu am girat cu ea cand am facut împrumutul. Însă în somatia de plata mi se spune " garant/ debitor ipotecar "
Am vorbit cu executorul judecătoresc, si mi-a explicat că ambele case au fost puse sub aceasta licitație, ca sa fie siguri că nu vand casele sau ca le trec pe alt nume ( pe numele fetei ).
Va multumesc.
Bună ziua.
Fratele meu a cunoscut acum doi ani o femeie și sa insurat cu ea anul trecut. După 3 luni de la cununie, ea a plecat de acasă. În prezent ea este cu alt barbat, undeva prin Germania, și a rămas și însărcinată. Menționez ca nici fratele meu și nici ea nu au vrut sa bage divorț.
Întrebarea mea este: dacă ei nu au divorțat, copilul, dacă se naște în Germania, este pe numele fratelui meu sau a barbatului cu care este acum ? Poate sa îl oblige cu ceva pe fratele meu,gen pensie alimentara sau de susținere familiala? Ce drepturi are ea sau acest copil?
Va mulțumesc.
Bineinteles ca ma uit in gradina altora atunci cand sunt nevoita. Mama e data in judecata ptr 2700 ron si altii au 100 mil lei vechi si nu sunt . Vi se pare normal ? Mie nu.
Nu am masina, nu am 6 case doar o restanta destul de multa la intretinere. Oricum va multumesc pentru nimic domnule Thran.
domnule thran, dvs mi-ati intins o lista cu tot ceea ce poate face asociatia daca nu platesc, insa nu cred ca ati citit pana la capat.
da, ptr mine este o suma modica acei 2700 ron fata de 10000 sau 20000 ron cat au altii de plata si care nu sunt dati in judecata de asociatie, si din pacate daca puteam sa platesc aceasta suma nu mai va intrebam aici pe forum ce alte solutii ar mai fi ptr mine deoarece nu pot sa platesc acea suma de 8-9oo ron pe luna.

1)Asociatia de proprietari are dreptul de a actiona in justitie pe orice proprietar care se face vinovat de neplata cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari mai mult de 90 de zile de la termenul stabilit........insa eu am platit, am dovezile necesare ca am platit incepand cu luna iunie 2013. da, nu am platit regulat insa mai mult de 3 luni de zile nu am stat fara sa platesc.
problema este ca sa ajuns la aceasta suma inainte sa ma mut eu cu bunica, eu cand m-am mutat cu ea in iunie 2013 era deja suma restanta la intretinere. nu am dat tot cat era, am dat cat am putut si tot a fost data in judecata.
am chitante din anul 2013 pana in prezent ca am platit.
exista alte solutii in afara de contractul semnat la mediator sau nu.
va multumesc
Buna ziua. Am si eu o intrebare la dvs si sper din tot sufletul sa ma ajutati.
Anul trecut in luna august bunica mea a fost data in judecata de asociata de locatari ptr o datorie la intretinere in valoare de 4020 ron. In luna decembrie anul trecut bunica mea a decedat. Mostenitor de drept este acum mama care la randul ei a fost data in luna septembrie2014 in judecata de asociatia de locatari ptr doua sume de bani: una in valoare de 4020 ron din luna august 2013 si alta de 2700 ron din luna septembrie a anlui 2014. Pana la urma am aflat ca suma pe care trebuie sa o plateasca este in valoare de 2700 ron +500 ron cheltuieli avocat in 6 rate egale + luna curenta de intretinere. Aceste cheltuieli au fost acceptate printr-un acord de mediere semnat de mama si de presedinta asociatiei de locatari spunandu-ne ca daca nu accepta se va judeca la tribunal si va pierde. In aceste momente eu sunt cea care a ramas in casa bunicii si eu trebuie sa platesc aceste rate in valoare de 8-900 ron pe luna, bani pe care nu ai mai din cauza ca am ramas fara loc de munca. Mentionez ca incepand cu ianuarie 2014 am inceput sa platim intretinerea dand cate 200 ron pana la 500 ron o data la doua luni, iar incepand cu luna mai pana in prezent am platit in fiecare luna suma de 500 ron inclusiv 1200 ron in luna iulie, dar care tot nu au fost de ajuns ptr doamna presedinta. De la inceputul anului si pana in prezent am platit suma de 3400 ron si mai avem 2700 + 500[cheltuieli avocat], suma totala pentru care a fost data in judecata bunica fiind de 4020 ron iar acum a ajuns la 2700, deci a scazut ptr ca am avut bunavointa sa platim si sa scapam de datorie.
Intrebarea mea la dvs este daca mai exista vreo solutie in afara de acel contract de mediere care ne obliga sa platim suma de 2700 + 500 ron in 6 rate egale + luna curenta la intretinere, bani pe care nu-i avem.
Am uitat sa va spun ca in unele scari din asociatie sunt familii care au si sume in valoare de 10000 ron la intretinere si nu sunt date in judecata.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Neplata pensie alimentara
Buna ziua.
Am fost in audienta la prim-procuror, o anume doamna Tatiana ....nu-stiu-cum..., am vb cu dansa despre neplata pensiei alimentare si mi s-a spus ca pe baza plangerii pe care am facut-o nu poate sa il oblige pe fostul meu sot sa imi plateasca pensia alimentara deoarece este deja obligat de sentinta civila de la divort si prin urmare nu au ce sa ai faca.
Mi s-a spus sa astept o anumita citatie de la procurorul care se ocupa de dosarul meu si daca nu imi place ce scrie acolo sa fac recurs in 20 de zile.
Am vb si cu un executor judecatoresc care mi-a spus ca tot ceea ce am vb cu acea prim procuror este o mare prostie si ca nu exista CA NU ARE CE SA AI FACA
O sa ma duc sa vb cu ea miercuri dimineata din nou cu anumite acte si legi si articole sa vad daca si de data asta o sa imi spuna ca nu are ce sa ai faca, insa din cate am vazut , legea din Romania nu prea protejaza mama si copilul ci mai degraba oamenii care nu respecta legea.
M-ati ajutat foarte mult si va multumesc foarte mult.