Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Părăsire domiciliu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Părăsire domiciliu

Bună ziua.
Fratele meu a cunoscut acum doi ani o femeie și sa insurat cu ea anul trecut. După 3 luni de la cununie, ea a plecat de acasă. În prezent ea este cu alt barbat, undeva prin Germania, și a rămas și însărcinată. Menționez ca nici fratele meu și nici ea nu au vrut sa bage divorț.
Întrebarea mea este: dacă ei nu au divorțat, copilul, dacă se naște în Germania, este pe numele fratelui meu sau a barbatului cu care este acum ? Poate sa îl oblige cu ceva pe fratele meu,gen pensie alimentara sau de susținere familiala? Ce drepturi are ea sau acest copil?
Va mulțumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
Un divort acum nu va rezolva problema caci copilul este conceput in timpul casatoriei si il va avea ca tata pe fratele dvs. Doar o eventuala recasatorire a mamei pana la nasterea copilului sa poata fi rezolvarea.