avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 449 soluții astăzi
Forum Activitate tabircafelicia

Activitate tabircafelicia

Sunt angajata ca psiholog practicant la un Centru de Zi ce apartine unei primari.Salariul meu de incadrare 2270 lei,este cu mult mai mic decat al paznicului - 29oolei si sub salariul minim pe economie pentru cei cu studii superioare.De la primarie am primit un raspuns laconic cu ”atat avem buget,atat am putut noi sa va oferim”
Care este grila de incadrare cf legii salarizarii in cazul celor care nu se regasesc pe anexa celor ce apartin clasei administratie publica locala respectiv :psiholog,asistent social si pe care primaria ar trebui sa o respecte?
Mentionez ca Centrul presteaza servicii sociale dar salarizarea pentru toti angajatii nu a fost facuta pe anexa II a legii 153-;familia ocupationala sanatate si asistenta sociala;
Va mltumesc!
buna ziua,
sunt psiholog stagiar incadrata cu CIM la o primarie.Am avut un an de la incadrare pe data de 04-06 2014.deci practic am peste un an de debutantie.As dori sa imi spuneti daca aceasta perioada mai este valabila cf L330/2009 ,avand in vedere c a in L284 si in HG 286/2011 nu se mai face referire la debutanti iar de la primarie mi se spune sa astept sa sa ceara transformare de post deoarece ei nu mai au in organigrama alt post de psiholog pe un nivel imediat superior.deranjant pentru mine este faptul ca nu au facut aceste demersuri daca este asa, la timpul potrivit si mi se spune ca pot sa astept si pina la anul viitor in conditiile in care eu stiu ca examenul de iesire din debutantie se organizeaza in termen de 5 zile de la terminarea perioadei de stagiu.
va multumesc anticipat,
Buna ziua,
As dori sa-mi spuneti care este salariul de baza pentru un psiholog stagiar si cf.carei legi se face incadrarea?Care era sal. de baza la 03.06.2013,la momentul incadrari?Care este salariul de baza al acestiua la 01.01.2014?
Mentionez ca sunt incadrata ca psiholog stagiar cu CIM pe durata determinata la un centru social al unei primarii incepand cu iunie 2013..salariul de incadrare a fost 750 lei (sal.minim pe ec) plus spor de vechime 25% .Am intrebat la primarie de ce cu 01.08.2013 nu mi-au crescut incadrarea la 800lei deoarece sunt personal contractual si am primit un raspuns evaziv:sunteti incadrata pe lege speciala respectiv OG 10/2008,sunteti bugetar si nu aveti dreptul la cresterea sal.odata cu cresterea sal.minim brut.
Am pus intrebarea de mai sus deoarece in OG10/2008 nu exista ca functie psiholog stagiar (acesta apare in L330/2009) ci psiholog debutant,nu am gasit clase de salarizare (sunt numai min si max la iunie si oct.2008)eu avand in decizia de incadrare clasa 27(tot din L330/2009).Desi se specifica clasa in decizia de incadrare nu mi s-a aplicat nici un coeficient de ierarhizare.Daca am fost incadrata pe legislatia din codul muncii de ce mi se spune ca sunt incadrata pe legi speciale si chiar si asa nu este normal sa se respecte HG871/2013?
practic am la momentul actual un sal de incadrare de 938lei cu tot cu sporul de vechime.
Multumesc,