avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate morpheus2014

Activitate morpheus2014

Daca am o executare de valoare foarte mare pe persoana fizica si as dori sa devin asociat intr-o firma a unui prieten, am vrea si sa cumparam niste proprietati pe PJ, ar putea sa se indrepte asupra bunurilor acestea?
Buna ziua,

Sunt insarcinata in 3 luni, angajatorul a fost anuntat de cateva saptamani, din nefericire a avut loc un eveniment neasteptat destul de grav la locul de munca, savarsit de o colega, care si-a asumat vina in totalitate, in schimb eu fiind superiorul ei direct si avand atributii de verificare, care din pacate nu le-am exercitat intocmai ca la procedura, voi fi si eu chemata in comisia disciplinara, am fost anuntata deja si din ceea ce am inteles ca sunt sanse foarte mari sa fiu concediata! Aveti idee daca este permis acest lucru si daca da cum as putea evita asta, as dori sa pot beneficia de indemnizatia de crestere a copilului timp de doi ani?!
Si care mai sunt reglementarile cu privire la suma(indemnizatia) data in cei doi ani de stat cu copilul?
Va multumesc anticipat pentru sprijinul acordat!
Buna ziua,

Tatal meu este pensionar, in timpul liber mai executa diverse constructii, munca in gospodarie la terte persoane care ii solicita asta, in vederea castigarii unui ban in plus!El nu are nici o forma legala din care sa reiasa ca executa asta, in urma cu cateva luni a fost chemat de un vecin ca sa ii construiasca un semineu, dupa ce acesta a fost terminat, cand i-a solicitat plata asa cum stabilisera la inceput acesta a refuzat si a spus ca va depune o plangere la adresa lui la Politie ca lucreaza fara forme legale si ca nu il obliga in nici un fel sa ii mai plateasca!Tatal meu a renuntat la bani in ideea ca asa sunt unii oameni, prefera sa se foloseasca de diverse lucruri pentru a nu mai achita si a nu avea probleme stiind ca nu are forme legale.Azi in schimb acesta a trecut la el si l-a anuntat ca tot a fost si a depus o plangere ca "lucreaza la negru".El este foarte speriat si as dori sa stiu ce se va(poate) intampla!
Va multumesc anticipat pentru sprijinul acordat?