avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate mona_anro

Activitate mona_anro

Răspuns la discuția Poprire pe toate veniturile
nu va fi poprire pe acel cont ptr ca nu dvs sunteti titulara ci doar imputernicita pe acel cont - aveti raspunderi limitate - sa depuneti bani, sa ridicati extrase , etc , nu dvs decideti ce faceti cu banii mamei
Răspuns la discuția O problema de inregistrare
chelt le inregistrati in luna x si veniturile in luna x+3 , oricum nu afecteaza cheltuielile deoarece sunteti micro - 3 %
Răspuns la discuția Declaratie 392B
luati programul de pe site-ul ministerului finantelor, este program care se instaleaza si apoi completati in el, nu pdf
Răspuns la discuția Poprire finante
nu este o solutie cu alte conturi ca tot va prinde , acum finantele dau mesaj catre toate bancile si la deschiderea contului va someaza sa platiti.solutia este ca sa va duceti la banca cu stat de avans chenzinal.salariile au intaietate.doar asta e solutia .
Răspuns la discuția Erori la D112
nu.Depuneti d 112 rectificativa - bifati cu x in stanga si sumele sunt ca in cea initiala sau cu sumele rectificate incluzand si sumele bune care nu trebuie modificate
Răspuns la discuția Activitate comerciala FLORARIE
nu mai exista garda financiara ci inspectori antifrauda , verifica actele contabile , sa aveti acte de provenienta la marfa, sa aveti casa de marcat , registrul de casa si nir-uri la marfa , totodata daca marfa este adusa din import documentele vamale .
Răspuns la discuția Dizolvare si lichidare firma
nu se poate inchide decat daca-l dati in judecata pe asociat
va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns . am un caz aparte : la o asociatie de proprietari am angajata cu conventie civila o femeie de serviciu pensionata pe caz de boala grad 3 , pentru care depun 112 in urmatorul format : sect a, alte persoane care realiz venituri asimilate salariilor, timp partial de lucru 1 ora-P1, timp norma de lucru 6 ore , total zile lucrate 20 (21-dupa caz ), total ore lucrate 20 ( 21 ) .am primit solicitare de la casa de pensii sa rectific 112 pentru ca la ei in sistem apare ca aceasta femeie lucreaza 6 ore/zi , 20 zile si ea nu are voie decat maxim 4 ore /zi .cum completez corect declaratia caci la finante nu au stiut sa-mi dea un raspuns - mi-au cerut sa le fac adresa si sa-mi dea raspuns in scris - iar la casa de pensii mi se spune ca femeii vor sa-i puna poprire pe pensie - cam 17000 ron de la 2011 .mi s-a solicitat la casa de pensii ca sa fac rectificativa si sa le apara lor in sistem persoana angajata cu conventie civila - ptr aceasta ar trebui sa completez sect c in acest caz nu-i mai opresc decat impozit si asig sociale si nu e bine caci la finante imi spun ca este considerata activitate dependenta- femeia vine in fiecare zi la lucru 1 ora , foloseste baza materiala exclusiva a angajatorului , se afla intr-o relatie de subordonare fata de angajator - si trebuiesc retinute toate impozitele - mai putin somaj ca este pensionara- va rog mult , astept un raspuns .multumesc .:frantic: