avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 618 soluții astăzi
Forum Activitate priest1872

Activitate priest1872

E bine daca fac un contract de comodat la notar, pe un an in cares stipulez ca dupa perioada asta pot denunta unilateral contractul si el este obligat sa nu mai foloseasca bunul, si sa se mute de la adresa?
Adica care e mai puternica: Luarea in spatiu la politie pe 10ani (fiind tot o forma de comodat) SAU contractul semnat intre noi pe un an? contract in care stipulez ca se obliga sa paraseasca domiciliul si sa-si schimbe buletnul, sa nu mai locuiasca la adresa, etc..
Buna seara,

Ma roaga un domn sa-l iau in spatiu.
Ce masuri imi pot lua ca sa ma protejez? Stiu ca odata ce-mi dau acordul nu-i pot interzice sa locuiasca cu mine si nici sa-l evacuez fara ordin judecatoresc.

Am identificat 2 variante:

1. sa ma duc cu el la politie sa-mi dau acordul pe perioada nelimitata ca nu pot preciza; si buletinul lui sa fie valabil 10ani pana expira la adresa mea.

2. sa facem un contract de comodat la notar si in baza acestuia sa se duca fara mine ca sa-si faca buletinul singur; contractul as putea sa-l fac pe un an si cu posibilitatea de a-l denunta unilateral de catre proprietar (eu). Si asa ma gandesc ca odata ce inceteaza contractul atunci el nu mai imi poate ocupa spatiul daca vrea.

Cum ma sfatuiti sa fac?
am contract de vanzare cumparare pentru aceasta boxa, dezmembrare cadastrala, rol fiscal pe numele meu. exact ca orice alt imobil
iertati-ma nu sunt familiarizat cu notiunile de carte tehinica si registru cadastral al imobilului. Daca ajuta, va pot spune ca boxa nu a fost parte comuna ci parte exclusiva a unuia din apartamentele din vila (vila are 2 etaje, cate un apartament mare pe fiecare etaj si la subsol dependinte in exlusivitate ale celor 2 proprietari). Unul dintre proprietari mi-a vandut mie o boxa prin dezmembrare cadastrala din lotul lui si c.vanzare-cump. catre mine.

"carte tehinica si registru cadastral al imobilului" - unde ma pot interesa de acestea? la ancpi?

dna ynocentta, multumesc pt interes
Buna seara,

As dori sa stiu daca se poate face buletin la adresa altor imobile ce nu au destinatie de locuinta? sunt proprietarul unei camere la subsol care in acte figureaza ca boxa, ulterior fiind transformata, deci locuibila. Grupul sanitar este pe hol, la comun.
S-a mai confruntat cineva cu problema aceasta sau asemantoare?

Va multumesc pt ajutor.
Buna ziua, ma roaga un domn sa ii fac viza de flotant, eu sunt proprietar. Nu vrea sa imi ocupe si spatiul, ii trebuie doar viza. La ce riscuri ma expun? sunt aceleasi ca si in cazul in care i-as face buletin? sau mai mici?

Va spun ce notiuni am si la ce nivel de cunoastere al problemei am ajuns:
1. inteleg e mai convenabil pentru proprietar sa faca viza de flotant pt ca aceasta nu poate depasi un an, iar buletinul e valabil 10 ani
2. daca ma trezesc ca vrea sa ocupe spatiul ce fac? banuiesc ca nu il pot opri si nici evacua odata ce mi-am dat consimtatmantul, nu? poate doar in instanta...
3. amenzile flotantului pot veni pe rolul meu fiscal de la acea adresa? e vreo situatie in care pot ajunge sa platesc amenzi/impozite/alte ponoase pt el? (poate in cazul flotantului nu este un pericol, dar daca i-as face buletin? ar deveni reale riscurile de mai sus?)
4. daca isi inmatiriculeaza o masina in ce situatie apar pericole pt mine? flotant sau domiciuliu?
5. pentru prelungirea vizei de flotant este automat nevoie din nou de acordul meu, nu?
6. ca sa fiu sigur: viza de flotant = domiciliu temporar/viza de resedinta/resedinta
temporara? ca am gasit tot felul de exprimari

Va multumesc.