avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Activitate mariusb74

Activitate mariusb74

Răspuns la discuția Evacuare silita ruda de gradul 1
justice86 a scris:

Daca sunteti proprietarul in acte nu va poate evacua .

Ea mi-a vandut apartamentul in urma cu ceva timp dar si-a pastrat drept de habitatie viagera pe intreg apartamentul nu doar pe o camera sau doua.In contractul de vanzare nu scrie ca as avea dreptul sa stau in niciuna dintre camere,scrie doar ca "voi intra in stapanirea de fapt a apartamentului dupa decesul ei".
Mi-a zis cineva ca noul cod civil apune ca ma poate da oricand afara.
Pls help.
Buna ziua va rog sa ma ajutati cu o informatie daca se poate.
Locuiesc intr-un apartament de 3 camere impreuna cu mama si cu un caine de talie mare.
Eu sunt propietarul apartamentului dar mama are drept de habitatie viagera pe INTREG apartamentul de 3 camere.
In urma unor discutii,certuri care au avut ca punct de plecare cainele (eu nu pot sa respir la propriu din cauza cainelui) si alte mirosuri neplacute (nu
exceleaza cu igiena personala si cum v-am spus am o problema reala cu respiratul),mama s-a hotarat sa ma evacueze silit.

As vrea sa stiu care este procedura si mai ales cat dureaza pana obtine un ordin de evacuare silita tinind cont ca ea are drept de habitatie viagera pe TOT apartamentul si ca eu,fiul ei,am in buletin trecuta adresa respectivului apartament in care am locuit de cand m-am nascut.
Mutumesc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc pentru lamuriri.Vreau sa va mai intreb ceva daca aveti timp sa raspundeti.
In cazul in care voi avea sotie (dar nu copii) pot sa fac un testament prin care sa ma mosteneasca DOAR sotia?Adica fratii vitregi sa fie exclusi,sa nu poata ataca testamentul?
Va multumesc mult.
Va suparati daca va rog sa imi explicati ce inseamna mostenitori rezervatari si frati consangvini?:)
Fratii mei vitregi doar dupa tata sunt consangvini sau nu?Stiu doar ca (,) consagvini inseamna de acelasi sange dar nu mi-e clar daca "de acelasi sange" inseamna frati buni dupa ambii parinti sau doar dupa un parinte.
Buna ziua,va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Parintii mei au divortat cand aveam 4 ani.Eu am ramas cu mama in apartamentul in care stam si acum (ea a preluat ratele si le-a terminat de platit) iar tatal meu s-a recasatorit in urma casatoriei rezultand doi frati vitregi mie.

Intrebarea mea este:in ce conditii fratii mei vitregi ma pot mosteni pe mine (apartamentul este acum pe numele meu,nu al mamei) dupa decesul meu si
al mamei si cum pot face ca apartamentul sa fie mostenit de nepoatele mamei si nu de fratii mei vitregi dupa tata ?

Mentionez ca tatal meu a murit si ca eu nu am nici sotie nici copii.
Cum se schimba situatia daca eu voi avea sotie si copii?
Va multumesc.