Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In ce conditii ma pot mosteni pe mine fratii vitregi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In ce conditii ma pot mosteni pe mine fratii vitregi (dupa tata) ?

Buna ziua,va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Parintii mei au divortat cand aveam 4 ani.Eu am ramas cu mama in apartamentul in care stam si acum (ea a preluat ratele si le-a terminat de platit) iar tatal meu s-a recasatorit in urma casatoriei rezultand doi frati vitregi mie.

Intrebarea mea este:in ce conditii fratii mei vitregi ma pot mosteni pe mine (apartamentul este acum pe numele meu,nu al mamei) dupa decesul meu si
al mamei si cum pot face ca apartamentul sa fie mostenit de nepoatele mamei si nu de fratii mei vitregi dupa tata ?

Mentionez ca tatal meu a murit si ca eu nu am nici sotie nici copii.
Cum se schimba situatia daca eu voi avea sotie si copii?
Va multumesc.
mariusb74, utilizator
Lasati testament cui doriti, testament autentic la notar. Fratii dvs nu sunt mostenitori rezervatari asa ca sansele sunt spre 0 ca testamentul sa fie anulat.

Daca veti avea sotie si copii sitatia se schimba.
Daca veti avea numai sotie , aceasta va veni in concurs cu fratii dvs consangvini si mama daca va mai fi in viata.
daca veti avea sotie s cpii numa acestia vor veni la mostenire.
ContSters250994, utilizator
Sa le lasati un testament, asa va vor mosteni nepoatele. Fratii nu sunt mostenitori rezervatari.
Va multumesc mult.
Va suparati daca va rog sa imi explicati ce inseamna mostenitori rezervatari si frati consangvini?:)
Fratii mei vitregi doar dupa tata sunt consangvini sau nu?Stiu doar ca (,) consagvini inseamna de acelasi sange dar nu mi-e clar daca "de acelasi sange" inseamna frati buni dupa ambii parinti sau doar dupa un parinte.
mariusb74, utilizator
Frati consangvini = Care au același tată, dar nu și aceeași mamă
Mostenitori rezervatari =- Descendentii defunctului de orice grad (art. 841-842 Cod civil), deci toate persoanele care fac parte din clasa I de mostenire legala: copii defunctului si urmasii lor in linie dreapta la infinit;
- Parintii defunctului (art. 843 Cod civil), deci ascendentii privilegiati din clasa a II-a de mostenitori legali;
- Sotul supravietuitor al defunctului, prin efectul legii 319/1944, fie ca va veni in concurs cu alti mostenitori rezervatari, fie ca este singurul mostenitor rezervatar si vine in concurs cu ascendentii ordinari, colateralii ordinari sau privilegiati sau cu persoane straine gratificate de defunct.
Alexandrarares, utilizator
sunt frati de tata cei consagvini, frati uterini sunt de mama iar frati buni sunt si de mama si de tata.