Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Evacuare silita ruda de gradul 1
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Evacuare silita ruda de gradul 1

Buna ziua va rog sa ma ajutati cu o informatie daca se poate.
Locuiesc intr-un apartament de 3 camere impreuna cu mama si cu un caine de talie mare.
Eu sunt propietarul apartamentului dar mama are drept de habitatie viagera pe INTREG apartamentul de 3 camere.
In urma unor discutii,certuri care au avut ca punct de plecare cainele (eu nu pot sa respir la propriu din cauza cainelui) si alte mirosuri neplacute (nu
exceleaza cu igiena personala si cum v-am spus am o problema reala cu respiratul),mama s-a hotarat sa ma evacueze silit.

As vrea sa stiu care este procedura si mai ales cat dureaza pana obtine un ordin de evacuare silita tinind cont ca ea are drept de habitatie viagera pe TOT apartamentul si ca eu,fiul ei,am in buletin trecuta adresa respectivului apartament in care am locuit de cand m-am nascut.
Mutumesc.
mariusb74, utilizator
Daca sunteti proprietarul in acte nu va poate evacua .
justice86 a scris:

Daca sunteti proprietarul in acte nu va poate evacua .

Ea mi-a vandut apartamentul in urma cu ceva timp dar si-a pastrat drept de habitatie viagera pe intreg apartamentul nu doar pe o camera sau doua.In contractul de vanzare nu scrie ca as avea dreptul sa stau in niciuna dintre camere,scrie doar ca "voi intra in stapanirea de fapt a apartamentului dupa decesul ei".
Mi-a zis cineva ca noul cod civil apune ca ma poate da oricand afara.
Pls help.