avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Activitate anatole

Activitate anatole

Bună seara.Îmi cer scuze de deranj.Am o nelămurire referitoare la prevederile OUG nr.90/2023. Conform acestei ordonanțe care își produce efectele până la 31.12.2023, e interzisa încheierea de angajamente legale începând cu 27.10.2023 a lucrărilor de reparații curente. Dar dacă apare o avarie la rețeaua de apă aflată pe domeniul,public dar nepredată de către UAT-ul respectiv operatorului de apă și canal zonal, din diverse motive,, va trebui publicat pe SEAP anunțul privind achiziția serviciului de reparații și abia apoi încheiat un contract în acest sens??? păi dacă vor fi și contestații înainte de încheierea respectivului contract, ,s-ar putea să dureze foarte mult până se va remedia avaria.Cine va plăti consumul de apă scurs pe domeniul public în tot acest timp precum și pagubele care pot să apară din cauza neremedierii cât mai rapide a avariei?,Vă mulțumesc cu anticipație pentru răspuns.
Obligatia repararii/inlocuirii/modernizarii conductelor de apa si canalizare care ies din bloc pana la caminul din fata blocului, cui revine? asociatiei de proprietari ,unitatii administrativ teritoriale sau societatii de apa locala?Va multumesc cu anticipatie pentru raspuns.
Buna ziua. Filmarea si fotografierea intr-o institutie publica este permisa?daca da, conform carui cadru legal?Va multumesc cu anticipatie pentru raspuns.
Buna ziua. Daca cineva a achizitionat o parte dintr-un punct termic (inclusiv cu usa de acces in respectivul PT) este obligat sa permita accesul reprezentantilor unor institutii la anumite echipamente/ instalatii aflate in respectivul PT?daca respectivul proprietar nu doreste acest lucru, institutia care are in patrimoniul public, o bucata din respectivul PT, este obligata sa faca alta usa de acces pentru se permite accesul la respectivele instalatii/echipamente?Va multumesc cu anticipatie pentru raspuns.
Buna ziua.Imi cer scuze de deranj.O vecina a unei cunostiinte a dat numarul de mobil al cunosttintei mele , unei terte persoane fara a avea acordul prealabil al acesteia(al cunostiintei mele).Este legal acest lucru?Va multumesc cu anticipatie pentru raspuns.
În ce act/acte normative/normative scrie faptul că, rețelele de utilități publice (apă, canalizare etc.)aparținând primăriilor, trebuie obligatoriu să fie pe domeniul public?Vă mulțumesc cu anticipație pentru răspuns.
Oare unde as putea sa gasesc un model de aviz (impreuna cu actele ce trebuiesc depuse) ce se elibereaza de primarii, in vederea racordarii la reteaua de apa si canalizare?cum arata un astfel de aviz?Va multumesc cu anticipatie pentru raspuns.
Multumsc pentru informatii ! foarte util articolul respectiv.
Buna ziua.Care este cadrul legislativ pe baza caruia se intocmeste un deviz estimativ pentru o lucrare de reparatii?Va multumesc cu anticipatie pentru raspuns.
Multumesc !