avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Activitate adelaioanamoldovan

Activitate adelaioanamoldovan

Buna ziua. Daca am un contract de sponsorizare 20% impozit pe venturi 2023 in valoare de 5000 lei , cand trabuie facuta D 107 , la semestru sau la finalul anului? Pentru semestrul I pot deduce doar 1000 de lei , diferenta va fi dedusa in semestrul II. Este corect sau mai trebuie sa fac si alte declaratii .
Multumesc .
Multumesc. Nu putem sa desfiintam postul, firma are nevoie de angajat pe postul respectiv...
Cum se poate desface un contract de munca a unui angajat in urmatoarele conditii:
- salariatul ne-a comunicat ca nu mai vrea sa vina la munca decat in anumite conditii impuse de el. Dupa o zi se razgandeste si nu mai pleaca si tot asa. Se prezinta la serviciu, isi indeplineste sarcinile, dar e nemultumit si foarte vocal ca firma nu e de acord cu conditiile lui
- nu vrea sa-si dea demisia.
In anul 2021 am facut o sponsorizare de 2500 lei pentru un club sportiv.
As vrea sa stiu inregistrarile contabile inclusiv diminuarea lui 441.
Multumesc.
Cum se calculeaza media zilnica a bazei de calcul pentru concediile medicale daca angajatul are 4 luni vechime la actualul loc de munca si vine din somaj. Am solicitat adeverinta de la somaj si in aceasta sunt trecute Ex Luna ianuarie 31 zile - 400 val. indemnizatiei
feb 28 zile - 400 lei indemnizaie.

Calculez media in functie de zilele calendaristice sau lucratoare? ( pentru perioada somajului.)

Multumesc.
Mulțumesc, e logic că nu are nimic cu casa de pensii.

Cornel Vasile a scris:

Nu are nicio legatura casa de pensii.

Avem un angajat cu contract de munca pe perioada nedeterminata, data angajarii 01.03.2021.
In 1.07.2021 a venit cu CM , urgenta pana in 9.07.2021.
AcestCM trebuie platit de firma ( primele 5 zile).
Astazi ne-a transmis ca o sa aduca urmatorul CM in zilele urmatoare.
Are drepul la CM decontat de Casa de Asigurari , avand in vedere ca inca nu are stagiul de 6 luni de cotizare ? Mentionez ca angajata a venit din somaj.
Multumesc.
Am încheiat un contract de consultanta cu o firma de care ne- a făcut documentația pentru granturile horeca.
Ne- a solicitat toate documentele și informațiile necesare pentru raportul de expertiză contabilă. Înainte de a transmite cererea de finanțare mi-a transmis și mie spre semnare acest raport. Cifrele erau corecte, l-am semnat, doar că după ce ei au transmis cererea, formularul de finanțare generat a apărut greșit. ( I diferența de peste 130.000 la suma de primit)
Ei ne-au transmis că greșeală nu le aparține, că toate datele au fost înscrise corect, doar că există erori în aplicație.
Nu mai știu ce să cred. Se poate întâmpla să existe astfel de erori sa înscrie suma eligibilă in loc de cifra de afaceri pe 2020?
Și normal cine e vinovat? S- a mai confruntat cineva cu această problema?
Mulțumesc.
Jp
Răspuns la discuția Declaratia 100 la 31.03.2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mulțumesc mult de ajutor. Spor la munca!
Declaratia 100 la 31.03.2021
Suntem platitori de impozit pe venit 1%. In luna februarie am facut o sponsorizare pentru un club sportiv. Ce declaratie trebuie sa depun ca sa evidentiez suma din sponsorizare? Veniturile din subventii acoordate de stat nu se iau in calcul la impozit?
Multumesc