avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 725 soluții astăzi
Forum Activitate dgeo

Activitate dgeo

Buna ziua din nou,
Tot intrand pe forum, am gasit diverse intrebari si raspunsuri referitoare la IF-uri. Daca se poate, am si eu cateva intrebari la care sper sa gasesc un raspuns.:(

Pentru inceput, sotul meu detine o IF impreuna cu o alta persoana din cadul familiei. IF este neplatitoare de TVA, obiect de activitate -activitati auxiliare ptr. productia vegetala, venitul net determinat pe baza normelor de venit.
Intrebari:
1. daca eu completez reg de incasari si plati si declaratiile aferente, trebuie sa am contract de munca pe IF, chiar daca urmeaza sa ma angajez la o societate cu program de lucru normal (de 8 ore)?
2. daca achizitionam un ""panou solar incalzire apa calda", il pot factura pe IF in conditiile in care acum avem apa calda de la un boiler care functioneaza cu energie electrica si pe care o platesc ca si persoana fizica?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri, va doresc o zi buna si sper sa ma lamuresc
Buna ziua,

Am o mare rugaminte. Daca incep sa lucrez cu programul saga si incerc sa intru in forum, cum pot sa ma inregistrez daca nu am cont si nu intru pe userul de societate si parola aferenta? Adica sa imi creez cont nou pentru a primi lamuriri la diversele nelamuriri pe care le am .
Multumesc anticipat!
O zi buna!
Buna seara,
Sotul meu impreuna cu o alta persoana detine o intreprindere familiala. De curand am aflat ca trebuie sa depun declaratia 392B. Pana acum depuneam doar 200 si 204. Mai trebuiesc depuse si alte declaratii in afara celor de mai sus?
Multumesc anticipat de raspuns.