avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Activitate surubelnita

Activitate surubelnita

Buna ziua! Ma confrunt cu o situatie deranjanta si va rog sa imi oferiti o sfatuire. Pe data de 5oct m-am prezentat la agentia unei banci Raiffeisen pentru a deschide un cont unde sa imi fie livrat salariul. Pana la aceasta data nu am mai avut deschis niciun cont la nicio alta banca. Dupa ce am semnat toate actele mi-au spus ca in termen de 3-5 zile voi fi notificata sa vin pentru ridicarea cardului. Au trecut aproape doua saptamani (nici pe departe 3-5 zile), am fost chemata sa ridic cardul, dar dupa ce l-am luat, cand am ajuns acasa am constatat ca nu este cardul meu. In aceeasi perioada, o persoana cu acelasi nume si-a deschis acelasi tip de cont, iar cardul meu i-a oferit ei si cardul ei mie. In esenta, nu ar fi o problema atat de mare ca s-a facut o incalceala, dar in plicul cu cardul erau incluse inclusiv datele mele personale (CNP, adresa, nr. de telefon, e-mail). Nu sunt deloc de acord cu ideea ca datele mele sa ajunga la diverse persoane fara acordul meu. Nu afirm ca cealalta persoana este rau voitoare, dar niciodata nu se poate sti. Cu atat mai mult cu cat desi a ridicat cardul inaintea mea, si in mod cert a constatat ca nu ii apartine nu a anuntat banca. Ce ma sfatuiti sa fac mai departe? Momentan am fost la banca si am depus o reclamatie in condica. Sa ii reclam si la Autoritatea Natională de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal? Sau daca nu aici, unde anume? Se pot cere despagubiri in asemenea situatii, luand in calcul timpul, banii si energia pierduta din cauza lipsei de profesionalism de care au dat dovada? Va multumesc pentru eventualele raspunsuri! O duminica linistita!
Buna seara! Sper sa ma puteti ajuta. Calatoresc cu sotul si copilul minor intr-o tara din UE, cu WizzAir. Cand am facut checkin-ul, dupa printarea Boarding Pass-urilor, in dreptul sectiunii "Tipul documentului de identitate" am observat ca mie imi scrie "Other Document", desi eu am selectat "NationalID" cand am facut checkin-ul, dar sotului ii aparea bine. Am mai descarcat dupa aprox 2h din nou biletele de avion si am vazut ca i-au modificat si lui, si ii apare tot "Other Document". A mai patit cineva asa? Voi avea probleme la aeroport? Mentionez ca in campul "Numarul documentului de identitate" am trecut doar numarul efectiv, nu si seria buletinului, a luat efectiv mot-a-mot ce scria sa trec. Ulterior am aflat ca e recomandat a fi scris si numarul si seria. S-a mai lovit cineva de problema asta?
Buna! Nu zbor des si am nitele emotii cu zborul ce il voi avea in luna lulie cu wizz. Suntem doua familii (fam1: parinti+copil major, fam2: parinti+copil minor). Avem 4 rezervari de bilete, facute de pe doua conturi diferite (de pe un cont rezervare pentru unul din tati si separat pentru mama si copilul major si de pe celalalt cont rezervare pentru mama si separat pentru tata si copilul minor). Am intrat astazi pe ambele conturi si am observat ca checkin-ul pentru tatal copilului major este deschis, dar celelalte checkin-uri se vor deschide abia peste 27 de zile. Plecarea este pe 30 iulie. De ce acest checkin este deschis, daca pe site se mentioneaza ca checkin-urile se deschid doar cu 48h inainte de decolare? Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Wizz Air
Mai revin cu o intrebare, poate ma puteti ajuta. Am achitat rezervarile la banca, dar pe chitante am vazut ca este trecut doar numele meu, nu si cel a sotului/copilului. De asemenea este trecut si numarul de confirmare (cel format din 6 caractere si unic pentru fiecare rezervare). Ar putea sa fie vreo vreo problema ca nu sunt trecute toate numele pe ordinul de plata?
Discuție Wizz Air
Buna ziua! In luna aprilie familia mea compusa din 2 adulti (parintii) + 1 copil in varsta de 12 ani vom calatori in Spania cu Wizz Air. In momentul in care am facut rezervarile pentru zbor, din neatentie, am facut o rezervare pentru tatal copilului + copil si, separat, ulterior, o rezervare doar pentru mama (adica pentru mine). Vor fi probleme la aeroport daca nu suntem trecuti ambii parinti pe aceeasi rezervare? Mi s-ar parea absurd, avand in vedere ca vom calatori impreuna, deci automat copilul va fi insotit de ambii parinti. S-a lovit cineva de problema asta?
Discuție Adaugare nume
Buna ziua! De ceva timp ma gandesc sa iau, pe langa numele de familie al tatalui, si pe cel al mamei. Nu vreau sa renunt la numele de familie actual pe care il am (cel al tatalui) si nu vreau nici sa imi schimb/modific numele mic, ci sa adaug langa cele doua pe care le am deja (numele mic+numele mare) si numele de familie al mamei, cel de dinainte de casatorie. Parintii mei nu sunt divortati, eu nu sunt adoptat si nu ma aflu nici intr-o situatie speciala. Vreau sa fac acest lucru deoarece bunica de pe mama este ultima persoana din familie cu respectivul nume, si nu imi doresc ca acesta sa dispara. Se poate face asa ceva? Care este procedura? Unde trebuie sa ma duc si ce trebuie, concret, sa fac? Multumesc anticipat.