avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Activitate davinia

Activitate davinia

Va multumesc foarte mult pentru toate aceste sfaturi, stiam, ca doar cine a trecut printr-o situatie asemanatoare e capabil sa vada in ansamblu toata problema si sa fie obiectiv si realist in acelasi timp. Ce se intampla in instantele din Romania e bataie de joc, nu stiam de multe ori sa plang sau sa rad. Folosindu-se de termeni de specialitate atent formulate influenteaza mai mult spre rau sau chiar distrug destine.... sunt total de accord, am simtit-o pe pielea mea si a copilului meu. Multumesc din nou!
Doamna, nu cred ca m-ati inteles, poate nu am fost destul de explicita sau nu ati urmarit toata discutia.... e si mai dificil in acest format sa dau detalii.
In primul rand "vacanta" a fost una de obligatie, tocmai, nu de placere. Mi-am dus copilul in tara si am stat acolo pana trebuia. Ce era sa fac sa-l duc, sa vin inapoi, iarasi sa ma duc dupa el, sa fac 4 drumuri Romania-UK? Aveti idee ce costuri implica?
Iar cu privire la griji, in primul rand si in ordine logica normal ca mi-am facut griji ca nu stiam de el si doar dupa 3 sapt, vazandu-l am vazut si in ce stare era, la care, chiar nu ma asteptam, ma gandeam, ca totusi fiind tatal lui are mai multa grija. Iar a doua zi dupa ce l-am preluat deja aveam avion inapoi. Am facut poze, dar ce era sa fac, sa pierd biletele si sa nu ajung inapoi in timp pt inceperea anului scolar? Aici poti sa-ti pierzi locul la scoala datorita absentei si te pui si in vizorul autoritatilor locale.
Toate aceste detalii le-ati luat in considerare inainte sa ma judecati?
Iar propunerea de a-mi pune copilul de 8 ani pe avion fara noi "e cea mai mare nebunie despre care am auzit" aici l-am citat chiar pe copilul meu:-) si tind sa fiu de acord cu el, nu ca ar fi ceva imposibil, dar niciodata nu poti stii ce se poate intampla......pe asta ati putea pune accent??
Ati mentionat ca nu e normal ca, copilul sa isi reface viata cu un alt tata....nu prea are logica ce scrieti.......era normal ca a fost abandonat? Nu credeti ca are nevoie de sprijinul a doi adulti? Nu se spune degeaba ca tata e cel care TE CRESTE.
Eu am vrut doar sfat, nu sa intru in polemica.
Nu pot aplica pt cetatenie (deja am dubla, mi s-a spus ca tripla nu se poate), pot doar pt rezidenta, drept de sedere, dar dupa 5 ani, eu am doar doi ani de cand traiesc in UK.
Va multumesc pt sfat!!!!! O sa incerc sa apelez la cineva aici.
Am inteles, doar am vrut sa subliniez importanta tatilor care cresc copiii altora si nu au niciun drept sa intervina atunci cand ar conta cel mai mult.
Vara trecuta 3 saptamani nu am stiut nimic de copil, nu am fost lasati sa-l contactam telefonic si actualul meu sot era afectat ca si mine, poate atunci a realizat si el cat de atasat e de copil si practic nu am avut vacanta dorita daca am stat in stress.
Faptul ca si-ar asuma legal copilul, ar creste responsabilitatea lui - si e de admirat - schimbarea numelui era doar un exemplu (nu e asa usor ca si schimbatul sosetelor, sunt constienta de acest lucru).

[ pt a completa un mesaj sau a-l corect, folositi functia editeaza, nu mai postati mesaje consecutive]
Consultatie la un solicitor? Puteti fi mai explicit va rog frumos......sunt doar profesor:-)). In UK drepturile copilului primeaza, chiar actualul meu sot se poate autodeclara cu acordul meu tatal legal al copilului, daca dovedeste ca impreuna il crestem (ar putea cu usurinta sa-l treaca chiar pe numele lui printr-o simpla cerere+dovada la primarie). Dar cum ramane cu hotararea instantiei din Romania, conform careia trebuie sa predau copilul la domiciliul tatalui in august (3 sapt)?
Va multumesc pt ajutor, astept raspuns.
Intr-adevar copilul acasa in tara- din pacate - nu putea sa aiba sansele pe care deja le are aici. Iar un alt fapt suparator ca taticii biologici tot timpul au drepturi, de ex. la mentinerea relatiilor (la ceea ce trebuia sa se gandeasca atunci cand renunta la familia lor).
Dar intreb: ce drepturi au tatii care cresc copiii altora??????????
Un copil nu se creste printr-un telefon saptamanal sau 150 roni pensie alimentara.....
Am uitat.............ce se intampla in cazul in care ajung in imposibilitatea financiara sa ma duc in tara si sa "predau" copilul? Ati scris sa cer sa suporte el jumatate din costuri, insa si cand s-a luat ultima hotarare fostul sot a argumentat ca eu am decis sa plec, nu e vina lui ca m-am mutat in alta tara, nu e obligat sa suporte nicio cheltuiala. Ce fac in acest caz? Ce spune legea?
Am inteles, va multumesc foarte mult pentru ajutor!!!!!!!!!!!!!!!!!
Imi cer scuze, intrebarea mea nu ar fi avut sens daca stiam ce inseamna "comisie rogatorie", intre timp m-am informat, dar inseamna ca trebuie sa apelez si la un tribunal de aici pt a "interoga" copilul si comisia sa trimita in tara rezultatul acesteia. Am inteles bine?
Am inteles, insa unde sa fie ascultat copilul, aici sau sa-l duc in tara la proces? Nu putem lipsi atata timp de la locul de munca, am strica tot ceea ce am cladit pana acum.
Răspuns la discuția Activare cont
Ok, va multumesc.