avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 261 soluții astăzi
Forum Activitate rusulau

Activitate rusulau

Discuție Uzucapiunea
Buna seara, am o speta in care o persoana are un teren cu un imobil, o parte din acel teren revine domeniului public, respectiv vro 5 m. Peste cat timp accea persoana ar intra in posesia intregi suprafete de teren, folosind acel teren de peste 10 ani. Ce este de facut pentru a putea fi intabulat? Ar opera uzucapinea in acesta situatie?
Locuiesc la casa, unde la partier am spatiu comercial (bar) ,iar sus la etaj locuiesc. Cand am facut contract cu E.O.N Energie , acuma cativa ani in urma eu am prezentat actele care mi s-au cerut , iar pe autorizatia de constructie apare - Construire spatiu comercial si locuinta la etaj - de curand am avut un control unde mi s a cerut o factura si mi a spus ca eu trebuie sa apar ca persoana juridica si ca am de platit o suma de bani de la persoana fizica la persoana juridica. Ce vina am eu daca ei cand le-am predat actele pentru contract nu mi-au facut contractul cum spun ei ca ar trebui sa fie corect pe persoana jurdica, deoarece pe autorizatie scrie destul de clar cum am mentionat mai sus. Astep parerile voastre.