Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Uzucapiunea
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Uzucapiunea

Buna seara, am o speta in care o persoana are un teren cu un imobil, o parte din acel teren revine domeniului public, respectiv vro 5 m. Peste cat timp accea persoana ar intra in posesia intregi suprafete de teren, folosind acel teren de peste 10 ani. Ce este de facut pentru a putea fi intabulat? Ar opera uzucapinea in acesta situatie?
Este domeniu privat sau domeniu public? Daca e domeniu privat al primariei, al statului se aplica aceleasi legi ca la o proprietate privata.Functioneaza uzucapiunea. Cel mai probabil de 30 de ani. Daca e domeniu public din cate stiu nu puteti face nimic.