avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 626 soluții astăzi
Forum Activitate crissty15

Activitate crissty15

Discuție Demisie
Buna ziua,

Am si eu cateva intrebari in legatura cu demisia: eu in urma cu 25 de zile calendaristice i-am anuntat pe patronii la care lucrez ca urmeaza sa plec de la ei dar nu stiam exact de cand.Azi am primit confirmarea pentru locul de munca unde vreau sa plec si eu trebuie sa-mi depun demisia incepand de maine.Eu daca imi fac demisia cu data de maine ce data ar trebui sa trec la incetarea C.I.M.,avand in vedere ca mi-au spus ca din preavizul de 20 zile mi se scad cele 11 zile de concediu de odihna si imi mai raman 9 zile de preaviz .Eu va intreb cum sa-mi fac demisia pentru ca nu am mai intalnit un asemenea caz.Care ar fi data la care ar inceta C.I.M. daca mi se scad si cele 11 zile de concediu?

Astept un raspuns cat mai concret

Multumesc
Răspuns la discuția Demisie
La cele 20 de zile lucratoare intra la calcul si zilele de weekend care sunt lucratoare?
In perioada preavizului care este timpul de munca in ore care trebuie lucrate in preaviz?
Daca in weekend lucram noi angajatii si pe pontaj apar administratorii pontati in locul nostru ce se poate face?
Sunt obligata prin lege sa lucrez si weekend-urile in perioada preavizului?
Cine le da amenda conform art.260 C.mun.,daca aici in Cluj are punctele de lucru si sediul la BAIA MARE?
De ce angajatorii spun ca toate sesizarile facute merg la Baia Mare cand ei aici au punctele de lucru si nu pot sa le faca nimic cei de la ITM?
Discuție Demisie
Buna ziua,
Am si eu cateva intrebari in legatura cu " Demisie":
eu mi-am gasit de lucru in alta parte si le-am spus angajatorilor ca vreau sa plec de la ei si vreau sa-mi depun demisia la zi, Angajatorul mi-a spus ca trebuie sa-mi respect perioada de preaviz de 20 de zile lucratoare ca daca nu respect preavizul ei imi trec perioada preavizului nemotivata in contractul de munca.Tot ei spun ca eu trebuie sa respect perioada din preaviz cu lucrul de 8 ore /zi inclusiv zilele de sambata si duminica in care lucrez cate 13 ore/zi in weekend.Are dreptul sa ma "oblige" sa merg si in weekend in preaviz la munca cele 13 ore/zi?
Specific ca am trecut de perioada de 90 de zile care era perioada de proba.
Mi-a mai spus ca au vorbit cu contabila si le-a spus ca ei au dreptul sa-mi treaca perioada preavizului nemotivata.
Imi puteti spune care sunt drepturile mele ca angajat in cazul demisiei si care sunt drepturile angajatorului in cazul unei demisii?
Pot face sesizare la ITM Cluj pentru weekendurile lucrate (daca nu sunt pontata in weekend)chiar daca puncte de lucru are doar in Cluj iar sediul este la Baia Mare?
Dovada Weekend-urilor se poate face si dupa REGISTRUL CU BANII PERSONALI?

Va multumesc anticipat
Astept un raspuns de la d-voastra
Daca angajatorul nu tine evidenta orelor de munca,(ponteaza cum vrea el,cate 8 ore a 5 zile pe saptamana)nu are o condica de prezenta,si pentru zilele din weekend nu figureaza salariatul ca este la munca atunci salariatul poate refuza semnarea pontajului fara nici o problema?
Zilele legale libere sunt considerate de angajator zile normale de munca,aici cine are dreptate angajatorul sau salariatul ca isi cere drepturile?
De exemplu maine fiind zi libera legala(01.06.2015-a doua zi de rusalii),ne-a spus ca este zi normala de lucru,ce se poate face in acest sens?

Daca angajatorul are sediul in Baia Mare si punctele de lucru sunt in Cluj-Napoca unde se face sesizarea?
Ce rol are I.T.M.-ul? Face controale numai pe baza sesizarilor?
Ca este a 3 -a oara cand schimb locul de munca si in 14 ani de munca NU am vazut sa vina I.T.M.-ul in control fara o sesizare facuta. Asa functioneaza I.T.M-UL ?
Am revenit cu o parte din subiectul cu sarbatorile legale si anume cea referitoare la pontaj si anume daca refuz sa ma semnez in datele pe care mi le dau ei, mentionez ca lucrez in domeniul alimentatiei publice si patronii sunt tineri si nu stiu sau se fac ca nu stiu ca pentru aceste zile legale libere se dau liber in urmatoarele 30 de zile sau se platesc 100 %. Daca in CIM am semnat pentru sporul de weekend de 5 lei pe luna, pot face o sesizare la ITM ca nu respecte legile din codul muncii. Intreb deoarece lucrez tot al doilea weekend inclusiv sambata si duminica cate 13 ore fara nici o bonificatie, iar la pontaje nu am fost atenta daca weekendurile in care am lucrat am avut de semnat ca le aduce o data la 2 luni. Vreau sa stiu ce pot face daca nu sunt trecuta la pontaj in weekendurile in care am lucrat si in sarbatorile legale libere,pot refuza semnarea pontajului sau daca il semnez si in zilele de weekend pot sa spuna ca am gresit eu datele din pontaj? Ce pot face la pontaj?
Discuție Atributii
Buna ziua,
Am si eu cateva intrebari care ma nedumeresc si nu stiu cum sa actionez.
Care sunt atributiile unui ITM ?
Nu are obligatia sa raspunda sesizarilor facute?
Despre pontajul la firme unde se pot face sesizari?
Daca in pontajul adus la semnat de catre administratori nu apar toate zilele in care am lucrat, ce se intampla daca nu semnez pontajul?
Discuție pontaj
Am revenit cu o parte din subiectul cu sarbatorile legale si anume cea referitoare la pontaj si anume daca refuz sa ma semnez in datele pe care mi le dau ei, mentionez ca lucrez in domeniul alimentatiei publice si patronii sunt tineri si nu stiu sau se fac ca nu stiu ca pentru aceste zile legale libere se dau liber in urmatoarele 30 de zile sau se platesc 100 %. Daca in CIM am semnat pentru sporul de weekend de 5 lei pe luna, pot face o sesizare la ITM ca nu respecte legile din codul muncii. Intreb deoarece lucrez tot al doilea weekend inclusiv sambata si duminica cate 13 ore fara nici o bonificatie, iar la pontaje nu am fost atenta daca weekendurile in care am lucrat am avut de semnat ca le aduce o data la 2 luni. Vreau sa stiu ce pot face daca nu sunt trecuta la pontaj in weekendurile in care am lucrat si in sarbatorile legale libere,pot refuza semnarea pontajului sau daca il semnez si in zilele de weekend pot sa spuna ca am gresit eu datele din pontaj? Ce pot face la pontaj?
Buna ziua,
Sunt din Cluj,eu lucrez la o firma care are sediul in Maramures si in ziua de 1 Mai
ne-a adus program normal la lucru.In momentul cand a venit sa-mi faca casa de marcat la terminarea celor 8 ore de lucru am avut tupeul sa o intreb pe patroana cum ni se plateste ziua de azi 1 Mai care este libera legal si mi-a dat raspunsul ca eu sunt la privat nu la bugetari.In momentul cand i-am spus ca eu din cate stiu si privatul are aceleasi legi pentru zilele legale libere nu mi-a dat nici un raspuns si vreau sa stiu cum pot afla ce pot face ca sa aflu cum este cu aceste zile legale si libere.Unde pot afla care este programul de functionare a acestui punct de lucru?
Trebuie declarat programul de lucru in sarbatorile legale libere sau nu si unde trebuie declarat? Daca in CIM am semnat contractul cu program de 8 ore/zi ,40 ore/ saptamana si un spor de weekend de 5 lei /luna, in momentul in care imi aduce pontajul la semnat ce trebuie sa fac daca nu imi sunt trecute si zilele de weekend in care am lucrat, pot refuza semnarea pontajului? Ce am de facut cu zilele legale libere care nu ne sunt acordate?
Buna ziua,
sunt mama unei fetite de 16 ani si am o problema foarte grava cu ea.
In data de 5 martie 2014 am fost la politie cu ea si am primit un proces verbal pentru " suspect" in baza art.108 din C.proc.pen. si art.307 din C. proc.pen.la audiere ne-a spus ca este suspecta pentru savarsirea infractiunilor de lovire si alte violente fapta prev. si ped.de art.193 alin.1 din Codul Penal cu aplicarea art.193 alin.1 din Codul Penal cu aplicarea art.77 alin.1 lit. e,art.113 alin.3, ambele cu aplicarea art..38 alin .1 din Codul Penal,constand in aceea ca la data de 21.02.2014 in participatie cu o minora de 14 aniau lovit o alta persoana minora de 13 ani cu pumnii si palmele in zona fetei si abdomenului,totodata fiica mea a amenintat persoana vatamata cu un briceag.
Ne-a adus la cunostinta drepturile procesuale prevazute la art.10 si art.83 din Codul Proc.Pen.
Mentionez ca persoana vatamata nu are certificat medico-legal pentru data de 21.02.2014.
Mama persoanei vatamate a depus o plangere pentru data de 24.02.2014 cand fiica mea nu a participat la acel conflict,in acel conflict erau alte persoane implicate si pentru aceasta data este certificat medico-legal,in urma acestul certificat medico-legal mama pers.vatamate a depus plangerea si care a adus vorba si despre fapta din data de 21.02.2014.
Precizez ca la fapta din data de 24.02.2014 persoanele implicate au si " privare de libertate".
Va rog mult sa ma ajutati sa-mi spuneti ce am de facut deoarece in data de 29.04.2014 pe fiica mea a trecut-o de la suspect la inculpat.
Ce am de facut in acest caz?Imi v-a afecta viitorul fiului meu din aceasta cauza a fiicei mele?
Mama persoanei vatamate cere despagubiri de 6 mii eur.
Vreau sa va mai precizez ca fiica mea mergea la sedinte cu psihologul scolii, pentru ca am cerut eu ajutorul dirigintelui pentru ca am vazut ca are un comportament foarte impulsiv si era foarte agresiva si in fapte si in vorbe.
Va rog mult sa-mi dati un raspuns in acest caz sa ma pot pregati pentru ceea ce v-a urma .Ce sanse sunt ca fiica mea sa nu aiba antecedente penale?Cum sa fac ca eu am cerut o mediere cu partea vatamata,si daca ea sustine ca are pretentiile respective si eu nu am de unde sa i le dau .La ce se v-a ajunge?
Poate fi exmatriculata sau repetenta din aceasta cauza?