avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Activitate tnt

Activitate tnt

Buna ziua,

As dori va rog sa ma ajutati cu pasi de urmat pentru evacuarea chiriasului rau platnic (persoana fizica) din imobil.
Acum 2 luni de zile am inchiriat imobilul prin contract de inchiriere pe o perioada de 2 ani ce a fost inregistrat la ANAF.Mi-a fost achitat de catre chiriasi 1 luna in avans + garantie.
De 2 sap s-a depasit termenul stabilit de plata din contract,nu a efectuat plata intretinere/utilitati cat si refuzul unui dialog din partea acestora.
Va rog sa imi spuneti daca este corect sa notific chiriasul atat la adresa din buletin cat si la adresa imobilului inchiriat prin executor judecatoresc prin care sa mentionez un termen de 5 zile
pentru eliberarea voluntara a imobilui de la data primiri acesteia.

Multumesc
Răspuns la discuția Admitere cerere evacuare
se face cumva referire la incuvintarea executarii silite art .665 alin (6):

->>> Incheierea prin care instanta admite cererea de incuviintare a executarii silite nu este supusa niciunei cai de atac. Incheierea prin care se respinge cererea de incuviintare a executarii silite poate fi atacata exclusiv cu apel numai de creditor, in termen de 5 zile de la comunicare.
Am castigat un imobil la licitatie, am depus actul de adjudecare la BEJ pentru demersurile legale in vederea patrunderii imobilului ,si mi sa dat solutia urmatoare de catre instanta :

Tip solutie: Admite in parte cererea
Solutia pe scurt: Admite cererea in parte. Incuviinteaza executarea silita prin predare bun imobil. Respinge cererea de autorizare patrundere in incaperi ca neintemeiata. Cu apel in termen de 5 zile de la comunicare pentru creditor.

Ceva pareri ?