avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Activitate ma-erich

Activitate ma-erich

Este obligat o companie ex. Vodafone sa ofere o Factuta Original si nu un Dublicat? Am facut pe 17.02.2022 abonament pe persoana Juridica. Din din acea data pana azi vodafone nu este instare sa imi dea acces la myvodafone.ro. La cererea mea dupa ce am primit ese cum ca sa emis factura mi-au trimis 2 facturi (dublicat). Am sunat la ei, si au spus ca nu exista doar dublicat? Intrebarea mea: Dublicat de la ce? Unde este factura originala?

Nu este obligata o companie sa emita o factura in origina?
va Multumesc mult.

Am depistat ceva si mai grav: Citat:

...înregistrat în registrul general de evidență a salariaților, din care rezultă că salariul este cel puțin la nivelul câștigului salarial mediu brut. În cazul lucrătorilor înalt calificați, salariul trebuie să fie la nivelul de cel puțin 4 ori câștigul salarial mediu brut. CITAT gata.

Aici se vorbeste de salar MEDIU. Adica cei cu cetatenie Straina au din start salar mai mare ca cei de cetatenie Romana, pentru ca Romanii primesc salar minim pe ECONOMIE. Deci nu numai cei inalti calificati.
inca o intrebare, am cauta OUG 194/2002 dar nu gasesc aceasta mentiune
[ link extern ]
ok. deci inteleg ca un cetarean roman - inalt calificat, are ghinionul ca e roman. Doar cel cu cetatenie straina primeste
salariul trebuie să fie la nivelul de cel puţin 4 ori câştigul salarial mediu brut
dupa cum stiu, salariul minim pe economie este de 1900 lei? Acu 2 zile am vazut ceva la tv, ca cetatenii straini primesc 4200 lei. Este adevarat? Ce lege face aceasta clasificare intre cetateanul roman si unul strain.
Va multumesc de raspuns, dar puteti sa imi spune-ti dupa ce articol? Ca cineva mia spus ca este art.5 din Codul de procedura Penala si cred ca ma pacalit.
Un cetatean ce a facut o fapta penala, dupa ce lege va fii judecat?

Legea penala in Viguare in ziua faptei sau in viguare in ziua judecatii?
Va multumesc mult de tot mai ales ca astazi e duminica. Sanatate
Buna Ziua,

Am o firma PFA si am multe cunostinte in Italia ce cauta muncitorii in domeniu curatenie, constructorii etc.

Mi sa spus sa caut muncitorii romani si sa le fac legatura cu firme din italia. Pentru asta as putea incasa de la muncitor o suma moderata de bani.

Pentru intermedierea asta, am nevoie de o licenta asa cum scrie in Legea 156/2000 ?

Exista o suma limita ce o pot cere de la Muncitor ca Provision de intermediere?

Va multumesc.
Răspuns la discuția Drept de autor
Cunosc IP-ul.

Daca dumneavoastra sunteti Avocat, atunci nu e de mirare ca nu functioneaza nimic in romania!