avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salar minim 1900 lei, iar pt. straini 4200 lei?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salar minim 1900 lei, iar pt. straini 4200 lei?

dupa cum stiu, salariul minim pe economie este de 1900 lei? Acu 2 zile am vazut ceva la tv, ca cetatenii straini primesc 4200 lei. Este adevarat? Ce lege face aceasta clasificare intre cetateanul roman si unul strain.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:03, 31 Iulie 2018
În cazul lucrătorilor - cetateni straini - înalt calificaţi, salariul trebuie să fie la nivelul de cel puţin 4 ori câştigul salarial mediu brut.

Pentru celelalte situatii , salariul este de 4162 de lei.

Baza legala ; art. 56 alin. (1) din OUG 194/2002 privind regimul străinilor în România
Ultima modificare: Marți, 31 Iulie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
ok. deci inteleg ca un cetarean roman - inalt calificat, are ghinionul ca e roman. Doar cel cu cetatenie straina primeste
salariul trebuie să fie la nivelul de cel puţin 4 ori câştigul salarial mediu brut
Intr-adevar, se poate spune asa ceva ....
Ultima modificare: Marți, 31 Iulie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
inca o intrebare, am cauta OUG 194/2002 dar nu gasesc aceasta mentiune
[ link extern ]
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
OUG 194/2002 din link-ul respectiv nu este actualizata

OUG 194/2002 - actualizata 12.03.2018
[ link extern ]

Alte discuții în legătură

Obtinerea unei vize de munca pentru cetatean iordanian CoilimElenteanu CoilimElenteanu Salutare, doresc sa deschid un S.R.L., si prin intermediul sau sa ofer o viza de munca unui prieten Iordanian, si am cateva nelamuriri, si as fi extrem de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, pentru angajare cetateni straini (egipt), ce salariu ... elam elam Buna ziua, Pentru angajare cetateni straini (Egipt), ce salariu minim trebuie la angajare? Multumesc frumos! (vezi toată discuția)
Angajat strain ramoilis ramoilis Care este procedura de incadrare in munca a unui angajat strain? Exista vreun temei prin care angajatorul roman are obligatia de a-i plati un anumit ... (vezi toată discuția)