Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salar minim 1900 lei, iar pt. straini 4200 lei?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salar minim 1900 lei, iar pt. straini 4200 lei?

dupa cum stiu, salariul minim pe economie este de 1900 lei? Acu 2 zile am vazut ceva la tv, ca cetatenii straini primesc 4200 lei. Este adevarat? Ce lege face aceasta clasificare intre cetateanul roman si unul strain.
În cazul lucrătorilor - cetateni straini - înalt calificaţi, salariul trebuie să fie la nivelul de cel puţin 4 ori câştigul salarial mediu brut.

Pentru celelalte situatii , salariul este de 4162 de lei.

Baza legala ; art. 56 alin. (1) din OUG 194/2002 privind regimul străinilor în România
Cornel Vasile, Consilier juridic
ok. deci inteleg ca un cetarean roman - inalt calificat, are ghinionul ca e roman. Doar cel cu cetatenie straina primeste
salariul trebuie să fie la nivelul de cel puţin 4 ori câştigul salarial mediu brut
Intr-adevar, se poate spune asa ceva ....
Cornel Vasile, Consilier juridic
inca o intrebare, am cauta OUG 194/2002 dar nu gasesc aceasta mentiune
[ link extern ]
OUG 194/2002 din link-ul respectiv nu este actualizata

OUG 194/2002 - actualizata 12.03.2018
[ link extern ]