Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Legea penala in Viguare in ziua faptei sau in viguare ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Legea penala in Viguare in ziua faptei sau in viguare in ziua judecatii?

Un cetatean ce a facut o fapta penala, dupa ce lege va fii judecat?

Legea penala in Viguare in ziua faptei sau in viguare in ziua judecatii?
Dupa Legea care este mai favorabila.
Va multumesc de raspuns, dar puteti sa imi spune-ti dupa ce articol? Ca cineva mia spus ca este art.5 din Codul de procedura Penala si cred ca ma pacalit.
ART. 5*) Cod penal
Aplicarea legii penale mai favorabile până la judecarea definitivă a cauzei
(1) În cazul în care de la săvârşirea infracţiunii până la judecarea definitivă a cauzei au intervenit una sau mai multe legi penale, se aplică legea mai favorabilă.
(2) Dispoziţiile alin. (1) se aplică şi actelor normative ori prevederilor din acestea declarate neconstituţionale, precum şi ordonanţelor de urgenţă aprobate de Parlament cu modificări sau completări ori respinse, dacă în timpul când acestea s-au aflat în vigoare au cuprins dispoziţii penale mai favorabile.
#CIN
*) Curtea Constituţională, prin Decizia nr. 265/2014 (#M5), a constatat că dispoziţiile art. 5 din Codul penal sunt constituţionale în măsura în care nu permit combinarea prevederilor din legi succesive în stabilirea şi aplicarea legii penale mai favorabile.

Da, va fi aplicabilă legea mai favorabilă dar este destul de înșelătoare legea favorabilă câteodată...
Depinde de mai multe lucruri...