avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Activitate mesteruana

Activitate mesteruana

Răspuns la discuția aprobari punct de lucru
credeam ca se poate intelege ca intr-o camera nu voi depozita BCA,plasa sudata samd,astea pot sta si afara.Intrebarea era de aprobarile pe care trebuie sa le obtin pentru punctul de lucru.Multumesc oricum pentru efort.:D
buna,va cer ajutorul in urmatoarea problema: sotul meu nu obtine venit (a fost somer,s-a terminat si ordonanta si acum e pe liber).Avem ceva bani pusi deoparte si o casa in constructie la tara intr-o zona in care se construieste foarte mult.Ne-am gindit sa deschidem o firma prin care sa vindem materiale de constructii.Sediul firmei sa fie in apart.de la bloc iar punctul de lucru in una din camerele casei in constructie.Am intelesc ca pentru sediul social se acorda autorizatia de mediu samd de principiu doar prin simpla stampilare dar in cazul punctului de lucru cum se obtin aprobarile? Vine cineva si verifica spatiul sau care sunt conditiile obligatorii de indeplinit.Camera respectiva are geamuri,usa,dar nu este tencuita pe interior.
Multam anticipat pentru raspunsuri.
buna,va cer ajutorul in urmatoarea problema: sotul meu nu obtine venit (a fost somer,s-a terminat si ordonanta si acum e pe liber).Avem ceva bani pusi deoparte si o casa in constructie la tara intr-o zona in care se construieste foarte mult.Ne-am gindit sa deschidem o firma prin care sa vindem materiale de constructii.Sediul firmei sa fie in apart.de la bloc iar punctul de lucru in una din camerele casei in constructie.Am intelesc ca pentru sediul social se acorda autorizatia de mediu samd de principiu doar prin simpla stampilare dar in cazul punctului de lucru cum se obtin aprobarile? Vine cineva si verifica spatiul sau care sunt conditiile obligatorii de indeplinit.Camera respectiva are geamuri,usa,dar nu este tencuita pe interior.
Multam anticipat pentru raspunsuri.
buna,
ce se poate intimpla in situatia in care copilul minor mosteneste in urma decesului unuia dintre parinti o casa aflata in constructie si parintele care devine tutore legal,din cauza lipsei de bani,nu continua sa construiasca conform proiectului ci se limiteaza la acoperirea casei respective.Conform proiectului casa trebuia sa aiba etaj.multumesc anticipat pentru raspuns.
buna,in anul 2006 am incheiat un contract de colaborare cu o firma de sondaje de opinie.Mi s-a spus ca anul aceste voi primi de la ei o adeverinta din care rezulta ca s-a platit impozitul de venit de catre angajator si eu va trebui doar sa o depun la circa financiara dupa ce sunt instiintata de aceasta din urma.Este adevarat?
buna,
daca srl are sdiul social in buc si vreau sa deschid punct de lucru in alt judet limitrof o pot face odata cu infiintarea srlului?Daca da,care sunt aprobarile pe care trebuie sa le obtin pentru punctul de lucru.Acrivitatea firmei va fi de vinzare materiale de constructii.
multam anticipat.:">
care este diferenta intre srl,af si srl din punct de vedere al impozitelor ce trebuiesc platite catre stat si al obiectului de activitate?voi ce ati alege?
buna,doresc sa aflu documentele necesare infiintarii unui srl cu sediul social in bucuresti (in locuinta mea proprietate personala situata la bloc dar pentru care nu am cadastru si intabulare) si punct de lucru in jud.giurgiu unde fiul meu minor (10 ani), al carui tutore legal sunt eu,a mostenit o casa (aflata inca in constructie) si 2000 mp.Doresc infiintarea unei firme care sa comercializeze cu amanuntul materiale de constructii.