avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Activitate tai2706

Activitate tai2706

Discuție Firma de import
buna ziua.
vreau sa imi infiintez o firma care sa importe si sa distribuie ulei de floarea soarelui din SUA. nu stiu de ce acte as avea nevoie pentru a putea desfasura aceasta activitate si de unde le-as putea obtine?
va multumesc
Pot sa-mi deschid un srl-d cu domeniu de activitate in agricultura?
Sau pentru a incheia astfel de contracte trebuie neaparat sa fiu PFA sau SRL, nu se pot incheia astfel de contracte si cu persoane fizice. Adica sa inchei un contract intre magazin si o persoaa fizica(adica eu)
Va multumesc mult pentru ajutor.
Dar dupa parerea dumneavoasta si experienta pe care o aveti ce sfat imi dati...adica ce sa ale?
buna ziua!
Va multumesc pentru informatiile oferite.
Daca ar fi sa aleg una din formele juridice care ar fi cea mai buna tinand cont de taxele si impozitele pe care trebuie sa pe platesti.
Findaca la o mica afacere ca a mea acest aspect e foarte important.
Doresc sa imi incerc norocul in domeniul agricol. Detin o sera unde doresc sa cultiv legume pe care vreu sa le comercializez magazinelor de specialitate.
Pentru a avea succes in semnarea contractelor cu respectivele magazine ar trebui sa fiu PFA II AF sau SRL ?
Sau s-ar putea semna contracte intre persoane fizice(adica eu) si respectivele magazine.
Buna ziua!
Doresc sa imi deschid o afacere in agricultura, mai exact vreau sa cultiv niste pamant luat in arenda. Probleme este ca in comuna unde vreau sa cultiv mai bine de jumatate de pamantul disponibila e deja cultivata de un arendas. Pentru a-mi extinde cultura as dori sa iau in arenda pamantul cultivat de celalalt arendas, nu tot ci doar un sfert. Am discutat deja cu proprietari pamantului pe care as dori sa il iau in arenda iar acestea sunt deacord cu propunerile facute de mine. Numai ca exista o singura problema : cum as putea rezilia contractul pe care respectivele persoane il au cu arendasul daca aceste sunt mai multumiti de noile conditii pe care le voi oferi eu daca le voi lua pamantul in arenda. As avea nevoie de niste indicatii sau sfaturi pentru a putea rezilia contractul de arendare, dar totul sa fie posibil pe cale legala.
Va multumesc !