avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 486 soluții astăzi
Forum Activitate Anatolia

Activitate Anatolia

Răspuns la discuția Admitere SNG 2015
Hello, dragi colegi ! De astazi redeschid si eu cartile ! Va doresc spor la invatat !!!! :dance3:
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
Vladdy25 a scris:

Am citit da,precum si Hotararea nr 173/22.03.2007 care zice la articolul 3 din cap 1 ca si cei cu studii superioare de alta specialitate au dreptul la admitere separat fata de cei cu studii juridice.Dar intrebarea mea este s-a organizat asa ceva in ultimii ani ,o astfel de admitere pentru ca eu am vazut pe siteul sng ca in ultimii ani a fost admitere doar pentru cei cu studii superioare juridice.

Mda...cu placere ! Nu am facut altceva decat sa raspund la intrebarea ta, asa cum era ea formulata ! Ai intrebat DACA SE POATE da admitere...nu CAND SE ORGANIZEAZA eventuale concursuri pt cei care nu au studii superioare jurice ! Iar eu ti-am spus ce scrie in lege, unde scrie clar negru pe alb ca se poate dar nu se precizeaza cand se organizeaza...

Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
rosa_weigand a scris:

Nu prea. Ar fi bine sa suni sa-i intrebi, dar daca aveau calitate de curstant SNG nu se mai aplica treaba aia cu un an, era tot 6 luni. Cred ca se organizeaza direct pe post si un an automat esti debutant, se presupune ca te si invata ceva pe acolo, dar nu cred ca iti dau si atestatul ala de la SNG, nu ca te-ar ajuta la ceva...


Rosa cum sa nu se mai aplice "treaba aia cu un an" ? De unde ai informatia asta ? Textul de lege spune altceva. Eu maine am examen si chiar am invatat treaba asta... Chiar si cand dai direct pe post urmezi o formare timp de doua luni, doar ca formarea are loc direct in cadrul parchetul/instantei la care ai dat concursul, dar e tot sub indrumarea personalului de instruire SNG...

Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
Vladdy25 a scris:

Am si eu o intrebare daca mai puteti ajuta,pentru cei cu studii superioare dar nu si juridice se poate da admitere la SNG?

Desigur. Se organizeaza un concurs separt si pt cei cu studii medii/studii superioare dar alta specialitate. Cei care promoveaza concursul vor avea calitatea de cursanti in cadrul SNG timp de 1 an. Vezi Legea nr.567/2004
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
Dupa parerea mea nu il avem. Eu nu l-am invatat pt ca nu l-am vazut sa fie in tematica...
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
iulia_sabi a scris:

rox_maria a scris:

freeelis a scris:

Noua denumire este Directia Nationala Anticoruptie.

OUG 43/2002:
Art. 1 - (1) Prin prezenta ordonanţă de urgenţă se înfiinţează Direcţia Naţională Anticorupţie, ca structură cu personalitate juridică, în cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, prin reorganizarea Parchetului Naţional Anticorupţie.
(2) Direcţia Naţională Anticorupţie are sediul în municipiul Bucureşti şi îşi exercită atribuţiile pe întregul teritoriu al României prin procurori specializaţi în combaterea corupţiei.
....

[ link extern ]



Intr-adevar...Directia Nationala Anticoruptie...insa, in Legea 304/2004 actualizata 2014 se foloseste Parchetul National Anticoruptie. :hm:
[ link extern ]



sunt mai multe lucruri neactualizate in diverse legi.
si oricum DNA trebuie sa aiba si un parchet aferent. orice instanta are un pachet de pe langa instanta respectiva nu?


dar DNA-ul nu e instanta. In cadrul DNA-ului functioneaza procurori, e o structura specializata in combaterea coruptiei.
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
lxx a scris:

Referitor la grupul de pe facebook,unii nici macar nu fromuleaza corect enunturile.....
Iar in spatele monitorului cu cartea in mana toti sunt destepti :D .


=D>
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
Eu azi am terminat de recapitulat CPC, de maine intru doua zile pe organizare si pe urma CPP. Parca incepe sa mi se incurce informatia in cap :D asa ca am decis ca astazi sa ma opresc aici si sa-mi iau liber pana maine. Spor la toata lumea !!!! :)
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
Au mai ramas exact 10 zile... Cum stati cu materia ?
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
aneana a scris:

buna tuturor!
din pacate anul acesta nu ma aflu pe lista inscrisilor, desi in iarna aveam doua materii invatate..sa zicem ca nu a fost sa fie...
pana in 2015 cand imi voi incerca norocul, va sustin pe voi si va tin pumnii.
multa bafta si putere de concentrare!:luck:


p.s. pe de alta parte aveti o sansa destul de mare anul acesta (vreau sa va incurajez :D ) deoarece nu sunt absolventii din 2014 si sunt si mai multe locuri, insa ce o fi in 2015? cand vor fi doua promotii de absolventi in plus (cei de anul acesta si cei din 2015)...o sa fie dezastru....


Multumim pt incurajari !!! :)
Poate se va da si in 2015 tot in mai si at nu vor fi decat absolventii 2014. :)