avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Activitate Roman85

Activitate Roman85

Adica el poate spune orice fara sa probeze ce spune?
IN BAZA CARUI ARTICOL UN AVOCAT POATE FI TRAS LA RASPUNDERE PENALA IN CONTEXTUL IN CARE ACESTA A SUSTINUT O PLEDOARIEI MINCINOASA FATA DE CLIENTUL SAU IN RAPORT FATA DE INCULPAT
printr-o sentinta penala am fost obligat la plate daunelor morale catre partea vatamata in cuantum de osuta milioane lei vechi sub aspectul savarsiri a infractiuni de hartuire in mediul online .Nu am aceasta suma atat de mare sa dau ca daune morale fapt pe care ilo voi invedera si in apelul declarat ce se intampla daca nu voi da aceasta suma pe care nu mi-o permit .Se transforma in inchisoare daca nu dau acesti bani
Sunt parte vatamata intr-o plangere penala depusa la sibiu fata de o politista eu locuiesc in bucuresti ca sa nu mai merg pana la sibiu ca ma costa si bani si oboseala mai ales ca am anumite probleme cu coloana pot cere comisie rogatorie la bucuresti pentru audierea subsemnatului .Sau cum sa fac sa fiu audiat la bucuresti nu exista nici o lege care imi poate oferi acest drept?
IN BAZA CARUI ARTICOL POT CERE CA PERSOANA AUDIATA SA NU FIU AUDDIATA LA POLITIE CI LA PARCHET ? SI IN BAZA CARUI ARTICOL POT CERE CA PROCURORUL CARE MA ANCHETAT INTRUN DOSAR SA NU MA AUDIEZE EL ACUM UNDE SUNT PARTE VATAMATA MAI ALES CA EL ACUM E ASNCHETAT LA CEREREA MEA
Prin Articolul 100 Alin 4 litera d din codul de procedura penala care spune ca proba este imposibil de obţinut;
ce se intelege prin aceasta fraza proba este imposibil de obţinut ?
se intelege ca proba defapt nu exista ? si prin urmare infractiunea nu poate fi dovedita nu?
VA MULTUMESC
Dispozitiile Art.244 pct.2 c.pr.civ se aplica si in cauzele de natura penala?

Spre exemplu vreau sa aduc la cunostiinta instantei la urmatorul termen faptul ca toate print scrinurile continand diferitele mesaje de pe facebook puse la dosar de partea vatamata care spune ca asi hartuio probele sunt false
am propus un martor cu care sa probez ca nu am hartuitoo in nici un fel pe persoana care ma acuza la fond mi sa respins ca ne fiind relevant cauzei apoi am cerut reaudierea unor martori a celei care ma acuza ca o hartuiesc la fel mi-a fost respinsa solicitarea si alte probe care am cerut sa fie inlaturate mi-au fost respinse la apel pot avea castig de cauza invocand ca nu mi-au fost admise cele solicitate? practic in apel ce se poate contesta?

va multumesc
o persoana care continua sa ma hartuiasca in spatiul public facebook ii mai pot depune o noua plangere penala daca AM INTRAT IN POSESIA A NOI PROBE ? MAI ALES CA DETIN PROBE DIN CARE REZULTA CA A ADAUGAT NISTE PRINT SCRENURI LA UN DOSAR PENAL IN CARE ERAM CERCETAT PRIN SCRENURI CONTRAFACUTE
Am depus o plangere penala fata de o politista din Mun Sibiu eu imi am domiciliul in Mun.Bucuresti procurorul de caz din Mun .Sibiu a dispus ca audierea mea sa aiba loc la Sibiu ce lege imi permite sa cer audierea mea sa se faca la Bucuresti si nu la Sibiu nu am posibilitatea financiara de a ma deplasa deocamdata la Sibiu

Iar a doua intrebare chiar daca sunt parte vatamata pot cere ca audierea mea sa sxe faca de catre procurorul de caz si nu de fițerul de poliție delegat la sediul Serviciului Județean Anticorupție Sibiu