avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Activitate rohag

Activitate rohag

pot sa transform un srl in ONG?
Răspuns la discuția probleme cu banca
va multumesc pentru raspuns.cum ma sfatuiti sa actionez cu banca pentru a obtine in scris acest lucru.mentionez din nou ca nu am semnat nimic cu banca
In luna iulie 2012 un angajat a primit o adeverinata de salariu pe un formular standardizat al bancii,pentru obtinerea unui card de cumparaturi-conform afirmatiilor acestuia. Incepind cu date 01 septembrie 2012 angajatul a plecat din societatea.Pana la plecarea din unitate angajatul nu a informat societatea daca a folosit adeverinta la banca si daca a obtinut vreun credit sau a primit un card de cumparaturi.
Societatea noastra a informat in luna septembrie ca persoana respectiva nu mai lucreazala noi.

Incepind cu luna ianuarie 2013 am fost innebuniti cu telefoane de diverse asa zis societati de recuperare si desi le-ma comunicat ca persoana respectiva nu mai lucreaza la noi telefoanele au continuat inca un an de zile.

Acest lucru ne-a dat de gandit foarte serios ca banca nu a inregistrat la dosarul de credit al persoanei respective incetarea CIM la societatea noastra.

Am incercat sa avem un dialog civilizat cu banca dar ne-am lovit de o opacitate totala ,banca refuzind sa ne ofere orice informatie leagta de creditul/cardul persoanei respective.

In plus in corespondenta cu noi banca face mentiuni in legatura cu ,,codebitorii"
in care include si societatea noastra.Mai mult am inteles de la ei ca aceasta calitate este permanata-indiferent de locul nou de munca al persoanei respectiv- si se pot prevala de ea sine die.

Va rog sa ma jutati sa pot sa ies din acesta situatie infernala ,in care in gasim ,in conditiile in care noi nu am semnat nicio hartie cu banca ci am eliberat o simpla adeverinat de salariu

Va multumesc din suflet
Răspuns la discuția Schimbare vector fiscal
Va multumesc foarte mult pentru raspunsul dvs.Asa am facut ,dar aveam unele indoieli privind corectitudinea actiunii mele.
Un SRL este inregistrat in vectorul fiscal cu plata impozitului pe profit de 16%(de la aparitia vectorului fiscal).
In anul 2013 rezultatele totale incadreaza SRL-ul la micro intreprindere.
Este obligatorie trecerea la sistemul de impozitare a microintreprinderilor(prin modificarea vectorului fiscal) sau optionala?
Va multumesc
Răspuns la discuția Pensie anticipata partiala femei
va multumesc foarte mult pentru raspuns.
Intrebare: pe site-ul LaPensie.com imi spune ca poate iesie la 01.11.2014 cu un stagiu de 30 ani si 8 luni
sotia mea este nascuta in 01.11.1959. Are o vechime in munca de 30 ani si 4 luni.
Cand poate iesi la pensie partial anticipata?
Va multumesc pentru raspuns