avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Schimbare vector fiscal
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Schimbare vector fiscal

Un SRL este inregistrat in vectorul fiscal cu plata impozitului pe profit de 16%(de la aparitia vectorului fiscal).
In anul 2013 rezultatele totale incadreaza SRL-ul la micro intreprindere.
Este obligatorie trecerea la sistemul de impozitare a microintreprinderilor(prin modificarea vectorului fiscal) sau optionala?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: rohag , utilizator 10:28, 24 Aprilie 2014
Potrivit art.112^2 alin.(2) din Codul fiscal,trebuia obligatoriu sa treceti la impozitul pe veniturile microintreprinderii incepand cu anul fiscal 2014,prin depunerea declaratiei de mentiuni pentru modificarea vectorului fiscal, pana la data de 31.01.2014.
Va multumesc foarte mult pentru raspunsul dvs.Asa am facut ,dar aveam unele indoieli privind corectitudinea actiunii mele.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 010 kamy_nora kamy_nora Buna ziua, O societate infiintata in ian.2013, paltitoare de impozit pe profit( firmele infiintate in ian. 2013, nu erau obligate sa treaca la micro), nu a ... (vezi toată discuția)
Impozit 3% pe venit sau 16% pe profit? lixon lixon Buna ziua, Am un SRL infiintat in 2010 platitor atunci de impozit de 16% pe profit. In 2012 activitate firmei a fost suspendata pana in decembrie 2013 cand am ... (vezi toată discuția)
Vector fiscal irinuka2005 irinuka2005 Buna ziua Ma puteti ajuta cu un raspuns la urmatoarea problema?O firma infiintata in ianuarie 2013 ca si platitoare impozit profit....avea obligativitatea ... (vezi toată discuția)