Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Schimbare vector fiscal
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Schimbare vector fiscal

Un SRL este inregistrat in vectorul fiscal cu plata impozitului pe profit de 16%(de la aparitia vectorului fiscal).
In anul 2013 rezultatele totale incadreaza SRL-ul la micro intreprindere.
Este obligatorie trecerea la sistemul de impozitare a microintreprinderilor(prin modificarea vectorului fiscal) sau optionala?
Va multumesc
Potrivit art.112^2 alin.(2) din Codul fiscal,trebuia obligatoriu sa treceti la impozitul pe veniturile microintreprinderii incepand cu anul fiscal 2014,prin depunerea declaratiei de mentiuni pentru modificarea vectorului fiscal, pana la data de 31.01.2014.
Va multumesc foarte mult pentru raspunsul dvs.Asa am facut ,dar aveam unele indoieli privind corectitudinea actiunii mele.