avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 285 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala femei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala femei

sotia mea este nascuta in 01.11.1959. Are o vechime in munca de 30 ani si 4 luni.
Cand poate iesi la pensie partial anticipata?
Va multumesc pentru raspuns
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:10, 14 Aprilie 2014
1. Pentru o femeie nascuta in noiembrie 1959 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 7 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Poate solicita pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 7 luni, in iunie 2021.

3. Poate solicita pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 7 luni, in iunie 2016, daca atunci va avea un stagiu de cotizare de 31 de ani si 7 luni (ii mai trebuie 1 an si 3 luni).
va multumesc foarte mult pentru raspuns.
Intrebare: pe site-ul LaPensie.com imi spune ca poate iesie la 01.11.2014 cu un stagiu de 30 ani si 8 luni
~ Conținut șters la cerere ~
Poate nu ati introdus dvs. datele bine sau programul lor este defect.
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata sau partial anticipata hello hello Sant femeie, nascuta in 12 Nov. 1959, am lucrat in comert si am cotizat pena in Aug 2007. Tntrebarea mea este daca pot sa beneficiez de pensie anticipata sau ... (vezi toată discuția)
Data iesire la pensie colega3 colega3 femeie, nascuta la 30 iun. 1959, cand pot iesi la pensie partial anticipat? (vezi toată discuția)
Pensionare zenovia59 zenovia59 Sant nascuta in 21-10-1959 si am 35 ani vechime. Cand pot sa ies la pensie anticipat? (vezi toată discuția)