Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala femei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala femei

sotia mea este nascuta in 01.11.1959. Are o vechime in munca de 30 ani si 4 luni.
Cand poate iesi la pensie partial anticipata?
Va multumesc pentru raspuns
1. Pentru o femeie nascuta in noiembrie 1959 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 7 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Poate solicita pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 7 luni, in iunie 2021.

3. Poate solicita pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 7 luni, in iunie 2016, daca atunci va avea un stagiu de cotizare de 31 de ani si 7 luni (ii mai trebuie 1 an si 3 luni).
va multumesc foarte mult pentru raspuns.
Intrebare: pe site-ul LaPensie.com imi spune ca poate iesie la 01.11.2014 cu un stagiu de 30 ani si 8 luni
~ Conținut șters la cerere ~
Poate nu ati introdus dvs. datele bine sau programul lor este defect.
~ Conținut șters la cerere ~