avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 368 soluții astăzi
Forum Activitate ionut1978

Activitate ionut1978

Buna ziua! Am o rugăminte la dumneavoastră dacă mă puteți ajuta cu un răspuns ...In luna mai 2014 am achizitionat un autoturism adus din Germania. L-am inscris la financiar la mine insa nu i-am facut cartea la RAR.. Am circulat 3 luni cu numere rosii dupa care nu am mai circulat ..mi-am platit impozitul si m-am hotarat sa o vand. in luna mai 2015 am reusit sa o vand unui domn, fara a face contract de vanzare cumparare, care m-a rugat sa-l las pana in septembrie cu actele motivând ca trebuie sa repare motorul etc. Am fost de acord...in luna septembrie nu mai m-a contactat sa-i dau fiscalul...l-am sunat eu insa nu mai mi-a raspuns la telefon, intr-un final mi-a dat mesaj ca nu mai are nevoie de fiscal..nu-mi mai raspunde la telefon
Am luat legatura la primarie sa scot din evidente autoturismul iar doamnele de la finante mi-a spus ca ""modalitatea de scoatere a unui mijloc de transport din evidentele fiscale sunt: contract de vanzare-cumparare sau adeverinta de predare la un centru de fier vechi. In cazul d-voastra trebuie neaparat contract de vanzare-cumparare. Trebuie neaparat sa faceti un contract de vanzare-cumparare cu respectivul, pentru a scoate mijlocul de trasport din evidenta"".

Eu acum am ramas inregistrat la fiscal cu autoturismul ..ce trebuie sa fac ca sa radiez autoturismul din evidentele finantelor??? Mulțumesc!
multumesc încă o dată pentru sprijin! eu nu am cerut actul de identitate persoanei care mi-a vandut masina...am considerat ca atâta timp cat are masina şi toate documentele masinii (briff mare, briff mic, asigurare, cheile masinii) este persoana menţionată in briff.......mă îngrijorez pentru că am dat declaratia la notar pe propria răspundere că am cumpărat maşina de la persoana menţionată în briff...stau si ma întreb, îmi fac multe gânduri...dacă persoana respectivă nu era cea menţionată în briff păţesc ceva, pot fi tras la răspundere? mulţumesc frumos!
ma framanta faptul ca nu am luat nicio copie de pe actul de identitate al proprietarului si ca nu mai pot da de persoana respectiva....eu nu ma ocum cu masini, nu cunosc toate procedurile astea....am serviciu stabil...si am intrat intr-o problema mare zic eu pentru ca nu m-am confruntat niciodata cu astfel de probleme, mai ales cu justitia......dupa ce a dus la politie declaratia pe propria raspundere politistul i-a zis"cum am avut curajul sa dau o astfel de declaratie"...eu fiind de buna credinta si crezand ca pot ajuta in sensul asta.....trebuie sa ma prezint cu un avocat cand dau declaratie? multumesc tare mult!
va multumesc pentru raspuns. Ideea este ca Rar-ul a emis cartea de identitate a autovehiculului...cel care a cumparat masina a platit toate taxele insa politia nu i-a inmatriculat-o intrucat numerele trecute pe briff erau sterse si trecute alte numere...
ce ma framanta pe mine acum:
- daca autoturismul era furat nu era firesc ca rar-ul sa nu elibereze cartea de identitate a autoturismului?
- de ce politia a cerut sa dau declaratie pe propria raspundere ca am cumparat masina de la persoana trecuta pe briff si ca nu am adus eu modificari acelui document...a zis ca daca dau declaratia asta inscrie masina...cand s-a dus cu declaratia au zis ca o sa faca cercetari
Buna seara! Am o rugaminte la dumneavoastra daca ma puteti ajuta cu un sfat...in luna mai am luat legatura pe olx cu vanzatorul unei masini cu numere de germania din Hunedoara, venit in concediu acolo, fiind roman...am ajuns in Hunedoara, am vazut masina, actele masinii....am negociat pretul pentru ca masina era foarte uzata.....l-am intrebat cum facem cu actele si mi-a zis ca trebuie completata o factura de germania si cu actele care mi le da el imi scoate numere rosii...ceea ce am si facut....am completat factura aia cu datele noastre si cu ale masinii ...nu i-am luat nicio copie dupa actele de identitate...mi-a dat actele masinii i-am dat 200 de euro pe ea si am plecat...pana acasa am ramas in pana de cateva .......i-am luat de la politie numere rosii, am inscris-o la financiar am mers o saptamana cu masina si m-am hotarat sa o vand pentru ca era foarte uzata si deja bagasem bani in anvelope si altele...am vandut-o...cel care a cumparat-o i-a facut cartea masinii si cand sa o inmatriculeze, cei de la politie nu au vrut pentru ca masina era cu probleme. m-a sunat proprietarul si mi-a spus ca trebuie sa dau o declaratie pe proprie raspundere ca am cumparat masina respectiva de la persoana care era pe briff si ca nu am modificat pe briff numerele respective si ca nu a avut alte numere....am dat declaratia pe propria raspundere si i-a oprit actele la politie spunand ca cerceteaza....ce urmeaza sa se intample...am fost de buna credinta si am intrat intr-un mare rahat
am o rugaminte .....se plateste taxa la judecatorie atunci cand se face contestatie la un proces verbal...am calitatea de contestator împotriva Procesului Verbal de Constatare a Contravenţiei, seria R14, Nr.0052423/04.08.2014, emis de Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România... multumesc

Buna ziua. Am o rugaminte la dumneavoastra...La data de 28.08.2012 am vândut autoturismul numitului p.o. Autoturismul a fost radiat de la Serviciul Public Finanţe Locale Ploieşti data de 31.08.2012 conform Certificatului de Atestare Fiscală Pentru Persoane Fizice Privind Impozitele şi Taxele Locale ªi Alte Venituri ale Bugetului Local.
În aceeaşi dată, 31.08.2012 Certificatului de Atestare Fiscală Pentru Persoane Fizice Privind Impozitele şi Taxele Locale ªi Alte Venituri ale Bugetului Local l-am înaintat prin C.N.POªTA ROMÂNÃ S.A. numitului p.o.
Acesta avea obligaţia ca în termen de 30 de zile să înscrie autoturismul mai sus-menţionat la administraţia financiară în raza căreia domiciliază şi la Poliţie, lucru care nu s-a întâmplat. Acesta a înregistrat autoturismul doar la administraţia financiară în raza căreia domiciliază, la poliţie nerealizând nici un demers, autoturismul a rămas înregistrat pe numele meu.
La data de 27.08.2014 am primit în poştă PROCESUL VERBAL DE CONSTATARE A CONTRAVENŢIEI, seria R14, Nr.0052423/04.08.2014, emis de Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România.
acum trebuie sa contest procesul verbal si sa cer anularea lui...ma puteti ajuta ce sa am in vedere atunci cand solicit anularea P.V. Multumesc mult!
Contractul de imprumut de folosinta(auto) se face la notar sau este valabil doar intre părţi? Multumesc!
Judecatoria da o solutie,Cu apel în 15 zile de la comunicare. s-a facut apel >Tribunalul Dispune rejudecare la prima instanţă sau la instanţa competentă
Solutia pe scurt: Admite apelul. Anulează sentinţa apelată şi trimite cauza spre rejudecare aceleiaşi instanţe, potrivit considerentelor prezentei decizii. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare.
s-a facut recurs
Curtea de Apel>Respinge ambele recursuri ca nefondate. Irevocabilă. am rugamintea sa-mi spuneti, sa ma ajutati cu aceasta informatie..........ce inseamna aceasta solutie a curtii de apel?....multumesc din suflet