avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Activitate CGL

Activitate CGL

Se pare ca ar fi o decizie luata in adunarea generala, desi nu agreata de proprietari ci fortata de imprejurari: RADET ar fi continuat sa furnizeze in ultimii ani agent termic in baza unei promisiuni de plata in esalonare pentru acel prejudiciu de atunci. Exceptand motivul "asa s-a decis la sedinta de bloc" pe care mi l-ar putea enunta onor comitetul...ce alte argumente pot avea sa ma oblige sa accept asemenea plati? Personal, nu am timpul necesar sa ajung prin instanta de aceea as vrea sa ii lamuresc din start ca nu accept si nu ma pot obliga.
Buna ziua. In septembrie 2015 am cumparat un apartament. Conform legii, fostul proprietar a adus dovada eliberata de asociatia de proprietari ca este la zi cu datoriile/cheltuielile (altfel nu putea sa vanda).
Acum, Asociatia a decis sa impute tuturor locatarilor niste sume lunare care ar acoperi niste sume de bani datorate RADET-ului de prin 2013 (cand fosta administratie a blocului a "ratacit" respectivii bani).
Intrebarea este: avand in vedere ca sunt proprietar din septembrie 2015 si problema pentru care se solicita bani este de prin 2013, care e baza legala a acestei decizii in ceea ce ma priveste pe mine, noul proprietar? Exista vreun temei legal pentru care eu sa platesc bani furati de administratia veche pe vremea cand nici nu eram proprietar in bloc?
Buna ziua,
Va multumesc pentru raspuns!
Ca sa fac un rezumat al pasilor pe care trebuie sa ii urmez:
- ma voi inregistra ca traducator/interpret autorizat de MJ la Administratia financiara de care apartin? (nu la Registrul Comertului). Voi da chitanta pentru activitatile mentionate si se tine contabilitate pentru aceasta forma de...PF (persoana fizica) presupun?
- doresc sa deschid acel PFA cu activitatea de cursuri limbi straine (nu stiu codul caen exact) astfel merg la ORC si, pe baza diplomei de licenta deschid PFA si voi avea o alta stampila, alte facturi etc.
Practic eu voi putea "exista" ca Popescu Ion PFA si, respectiv Popescu Ion Traducator autorizat, si voi tine contabilitati pt fiecare dintre cele 2 activitati?!!!

Din cate stiu pe un PFA "normal" se pot trece mai multe activitati si se tine o singura contabilitate...Aici de ce autorizarea ca traducator exclude posibilitatea de a face si cursuri (in cazul meu) pe aceeasi forma de inregistrare fiscala?!!

Buna ziua,
As dori sa stiu care e calea de urmat pentru urmatoarea situatie:
- am autorizatie de la Min. Justitiei ca traducator autorizat
-doresc sa infiintez un PFA care sa aiba ca si principala activitate Consultanta (cursuri, meditatii etc), dar care sa cuprinda si traduceri/interpretariat.
Am inteles ca autorizarea de catre MJ are un regim separat de inregistrare la organele fiscale (nu la Registrul comertului ci la administratia financiara de care apartin) si exclude alt tip de activitate din care pot avea venituri (cursuri de exemplu).
2 PFA stiu ca nu se pot face. Care este solutia sa imi pot exercita activitatile dorite : consultanta (cursuri, meditatii) + traduceri autorizate/interpretariat impreuna?
Va multumesc!

Buna ziua,
As dori sa stiu care e calea de urmat pentru urmatoarea situatie:
- am autorizatie de la Min. Justitiei ca traducator autorizat
-doresc sa infiintez un PFA care sa aiba ca si principala activitate Consultanta (cursuri, meditatii etc), dar care sa cuprinda si traduceri/interpretariat.
Am inteles ca autorizarea de catre MJ are un regim separat de inregistrare la organele fiscale (nu la Registrul comertului ci la administratia financiara de care apartin) si exclude alt tip de activitate din care pot avea venituri (cursuri de exemplu).
2 PFA stiu ca nu se pot face. Care este solutia sa imi pot exercita activitatile dorite : consultanta (cursuri, meditatii) + traduceri autorizate/interpretariat impreuna?
Va multumesc!