avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Activitate larisal

Activitate larisal

Buna ziua,
Am urmatorul caz:in mai 2014 am primit sentinta definitiva si revocabila precum ca fostul angajator trebuia sa ma reintegreze pe post si sa-mi plateasca salariile indexate si majorate de la concediere si pana in prezent . Nu a facut acest lucru si am apelat la serviciile unui executor. Acesta a trimis poprirea pe conturi dar inca nu a primit vreun rapuns deocamdata. Avocatii societatii mi-au trimis instiintare ca trebuie sa fiu prezenta la sediu societatii in momentul reintegrarii. Din cate stiu eu reintegrarea se face in Revisal pe baza hotararii judecatoresti si nu necesita prezenta mea . I-am anuntat de acest lucru si le-am promis ca in momentul in care imi vor trimite dovada reintegrarii, am sa le trimit lichidarea semnqata datata scanata pe mail. As dori sa stiu daca pot sa depun plangere penala, si unde se depune aceasta - la tribunalul la care s-a judecat cauza initial sau unde isi are sediu societatea, eu sau trebuie sa apelez la serviciile unui jurist/avocat. Pot sesiza si I.T.M. -ul in acest caz sau nu?
Precizez ca firma are activitate dar are sechestru DNA.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua,
As dori sa stiu in sarcina cui "cade " de plata onorariu executorului judecatoresc. Din ceea ce stiam acesta pica in sarcina debitorului. In urma solicitarii de executare silita am primit o instiintare precum ca in temeiul art 669 NCPC sa achit suma x reprezentand avans cheltuieli necesare indeplinirii actelor de executare civila. Nu debitorul plateste tot onorariu?
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
va multumesc
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Multumesc pentru raspuns ; am mentionat in mesaj ca "sunt incadrata cu contract de munca pe perioada determinata pana la data de 28.01.2016 cand imi expira contractul." Stagiu de cotizare va fi sunt angajata de la data de 29.10.2013.
Buna ziua,
Ma aflu in urmatoarea situatie: sunt insarcinata in luna a II -a si urmeaza sa nasc in luna iunie. La firma la care lucrez sunt incadrata cu contract de munca pe perioada determinata pana la data de 28.01.2016 cand imi expira contractul. Incepand cu luna februarie voi mai beneficia de indemnizatie crestere copil daca optez pentru 2(doi ) ani in conditiile in care contractul se va desface de drept cu 56 alin.1 lit i?
Buna ziua,
In urma cu un an am dat fosta societate pentru ca nu si-a respectat obligatiile. In mai 2014 am primit sentinta definitiva si irevocabila prin care societatea trebuie sa ma reintegreze pe postul avut anterior concedierii si sa-mi plateasca salariile restante plus celelalte drepturi.Am apelat ;la un executor judecatoresc, dar se pare ca se tergiverseaza lucrurile. Executorul imi spune ca sumele care trebuie firma sa mi le plateasca trebuie sa le accepte societatea ca sa poata sa dea drumul la poprire. Ce pot sa fac sa urgentez lucrurile?
Va multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,
Prin sentinta judecatoreasca am castigat dreptul de a fi reintegrata si de a a incasa drepturile banesti. As dori sa stiu cine va face calculul sumelor care trebuie sa le plateasca societatea. Din sentinta acestea trebuie indexate, majorate si reactualizate incepand cu data x pana la data reintegrarii efective pe post.