avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua,
Ma aflu in urmatoarea situatie: sunt insarcinata in luna a II -a si urmeaza sa nasc in luna iunie. La firma la care lucrez sunt incadrata cu contract de munca pe perioada determinata pana la data de 28.01.2016 cand imi expira contractul. Incepand cu luna februarie voi mai beneficia de indemnizatie crestere copil daca optez pentru 2(doi ) ani in conditiile in care contractul se va desface de drept cu 56 alin.1 lit i?
Cel mai recent răspuns: larisal , utilizator 11:39, 6 Noiembrie 2014
1. Pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) si indemnizatia aferenta trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate ( somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

2. Daca nasterea copilului va fi in iunie 2015 atunci cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de CCC sunt iulie 2014 - iunie 2015.

3. Nu ati precizat data incheierii contractului individual de munca (CIM).

Multumesc pentru raspuns ; am mentionat in mesaj ca "sunt incadrata cu contract de munca pe perioada determinata pana la data de 28.01.2016 cand imi expira contractul." Stagiu de cotizare va fi sunt angajata de la data de 29.10.2013.
1. Eu am inteles cand inceteaza CIM dar nu stiam cand a fost incheiat (cand v-ati angajat).

2. Daca aveti venituri din salarii din 29.10.2013 atunci cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de indemnizatiei pentru CCC (iulie 2014 - iunie 2015) sunt acoperite si va permit sa beneficiati de CCC si indemnizatia aferenta.

3. Pe perioada cat veti fi in CCC se va suspenda CIM pana la 28.01.2016 cand va inceta conform art.56(1), lit.i) din Codul muncii.

4. Imediat dupa incetarea CIM sa va inregistrati la Agentia de Somaj pentru ca dupa terminarea CCC sa puteti beneficia de indemnizatie de somaj pana veti gasi un alt loc de munca.
Ultima modificare: Joi, 6 Noiembrie 2014
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Gravida cu contract determinat beredenisa beredenisa Buna ziua, am o problema sunt gravida in luna a VI a si sunt angajata la o firma pe perioada determinata. In 30.06 imi expira contractul de munca si am fost ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie ccc laurentiuu laurentiuu La inceputul lui decembrie sotia mea o sa nasca.Atat ea cat si eu suntem angajati. Eu lucrez in invatamant ca suplinitor, contractul de munca este pe perioada ... (vezi toată discuția)
Am vreo sansa sa beneficiez de concediu prenatal ? diana192 diana192 buna ziua,am lucrat cu carte de munca din 01. 01 .2013 pana in 10.07.2013.iar dupa aceea am fost in concediu fara plata pana in data de 02.10.2013.din data de ... (vezi toată discuția)