avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate puncuskaa

Activitate puncuskaa

art.356 (3) În cursul judecăţii, persoana vătămată şi părţile au dreptul la un singur termen pentru angajarea unui avocat şi pentru pregătirea apărării.

daca suntem 2 inculpati si in primul termen cer amanarea pt angajare avocat (inculpatul celalalt nu este prezent la proces) in urmatorul termen poate sa ceara inculpatul celalalt amanare pt angajare avocat?
Răspuns la discuția Mediere in penal
ati subliniat si art 367 (3)..(3) Suspendarea judecăţii se dispune şi pe perioada desfăşurării procedurii de mediere, potrivit legii
art 367 CPP contrazice de ART. 70 Legea 192/2006...de aceea v-am intrebat......si va cer scuze.
Răspuns la discuția Amnistie si Gratiere
vasile blaga a declarat luni,ca ACL va cere ca legea amnistiei si a gratierii urgent sa fie pus la ordinea de zi a camerei deputatilor si sa fie respinsa
Răspuns la discuția Mediere in penal
deci,summa summarum instanta este OBLIGATA de catre lege sa dispuna suspendarea judecatii in timpul medierii?
Răspuns la discuția Mediere in penal
judecata poate fi suspendata....facultativ sau obligatoriu? depinde de judecator?
intreb fiindca art 367. care se refera la suspendarea judecatii scrie altfel,in mod AFIRMATIV,in mod obligatoriu.....(deci scie asa....suspendarea se DISPUNE si atentie nu asa ca se poate dispune.... Art. 367 -Suspendarea judecăţii

(3) Suspendarea judecăţii se dispune şi pe perioada desfăşurării procedurii de mediere, potrivit legii.

(6) Procesul penal se reia din oficiu de îndată ce inculpatul poate participa la judecată sau la încheierea procedurii de mediere, potrivit legii.
problema mea este ca partile vatamate sunt in strainatate....si poate ca nici nu vin acasa numai la craciun
se suspenda judecata cu prezentarea unui contract de mediere?
acel contract trebuie sa fie incheiat intre inculpat si mediator si pe urma acordul de mediere intre inculpat si parte vatamata?
Răspuns la discuția Amnistie si Gratiere
[ link extern ] -
ei bine....dar psd si aliatii sai nu au majoritate in parlament? daca intra la vot eu cred ca va fi adoptata......ce ziceti?
ca sa obtin suspendarea judecatii pe baza unui contract de mediere e de ajuns daca merg la un mediator si fac cu el un contract sau trebuie sa semneze si partrea vatamata?
neplata amenzilor contraventionale,cheltuielilor judiciare sunt creante fiscale?