avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate m1haellla

Activitate m1haellla

Discuție pensie minima
buna ziua,
am 13 ani si 7 luni in campul muncii. doresc sa stiu daca, cum si unde, pot plati diferenta de 1 an si 5 luni pentru a indeplini cei 15 ani-stagiu de cotizare pentru pensia minima.
Buna ziua. Am fost angajata in 01.03.2014 pe un post de functionar public-referent III superior-studii medii la registru agricol. Am studii superioare, dar entitatea publica nu a putut sa ma angajeze pe post de studii superioare deoarece a avut prevazut in organigrama postul de referent III superior studii medii. Doresc sa stiu care este procedura si care sunt conditiile pentru a mi se transforma postul cat mai repede...problema fiind salariul mai mic in prezent. Va multumesc anticipat!
legalservnet a scris:

1.veti putea obtine daune de la asiguratorul care a emis polita RCA pentru autovehiculul condus de soferul vinovat;
2.depuneti formal o plangere penala impotriva soferului vinovat, la sectia de politie unde este cercetat dosarul; conform noului cod de procedura penala, plangerea trebuie depusa in 3 luni de la producerea accidentului; pare o prostie, dar nu neglijati acest aspect;
3. trebuie sa mergeti la asiguratorul care a emis polita RCA pentru deschiderea dosarului de daune; in cazul dvs. este vorba doar de daune morale si materiale pentru vatamarea corporala; aveti nevoie de o copie dupa polita RCA si o confirmare de la politie ca soferul vinovat este cercetat pentru vatamare corporala din culpa (proces verbal sau anexa 2 - stiu ei despre ce este vorba);
4. va recomand sa angajati un avocat specializat in asigurari (dosarul de daune) si drept penal (dosarul penal), ca sa puteti obtine daunele ce vi se cuvin; pentru situatia dvs., daunele pot depasi 100.000 de euro, daca ramaneti cu o infirmitate sau o rana inestetica;
5. nu trebuie sa pretindeti despagubiri de la soferul vinovat! numai societatea care a emis polita RCA este obligata sa va despagubeasca!!!

Succes!


am o intrebare... eu in 10 luni urmeaza sa suport o interventie chirurgicala pentru scoaterea surubului care mi-a fost introdus la glezna. pot fi despagubita si pt costul acelei interventii? care este procedura? multumesc anticipat
va multumesc pentru raspunsul dvs. o zi frumoasa!
multumesc frumos pentru raspunsul dumneavoastra!
am pus aceste intrebari pentru a ma lumina oarecum.. si observ ca am motive de ingrijorare... din cauza problemei cu piciorul, nu am avut pana acum o intrevedere directa cu inculpatul ci doar la telefon si nimic concret. m-am intalnit azi cu politistul si am avut incredere in el.. m-a asigurat ca va fi bine daca dau declaratie(si am dat in fata lui-nestiind si neavand alt caz din care sa stiu cum sa procedez..) ca nu voi merge mai departe pe proces penal. m-a asigurat ca imi va da dosarul complet sa merg la firma de asigurari si sa cer despagubire pe rca-ul invinuitului. si ca voi lua aprox 10000 lei, adica aprox 200-300 lei pe zi de ingrijire plus 200-300 lei pentru inca 10 zile de recuperari si operatie urmatoare de scoatere a surubului. ce parere imi dati? si cum as putea sa procedez mai departe...
ok. inca o intrebare. pana aici am inteles ca aceste rezolvari ar fi intre mine ca victima si inculpat. are vreo importanta politistul de caz? si politistul are importanta pe partea recuperarii sumei de la rca, si in ce fel?
se poate merge pe rca-ul acestuia? exista o suma prestabilita?
va multumesc pt raspunsul dvs. am alta intrebare, daca acesta totusi isi accepta vina care este procedura in acest caz?
buna seara, sunt victima unui accident rutier. treceam strada pe trecerea de pietoni semnalizata corespunzator si m-a lovit un conducator auto. m-am ales cu o ruptura la oasele gleznei soldata cu o operatie de fixare a unui surub si repaus de 6 sapt pana la o noua vizita la medic. politistul care ancheteaza cazul m-a declarat victima pe loc in urma anchetei la fata locului si a discutiei cu martorii prezenti. am scos certificat medico legal si am 55 zile de recuperare. inculpatul momentan nu isi recunoaste vina si nu coopereaza. cum imi pot recupera plata operatiei facute, a operatiei viitoare de scoatere a surubului si a medicamentelor? care este procedura? pot beneficia de suma de la rca-ul invinuitului? ce suma anume si in ce conditii? va rog sa ma ajutati. multumesc anticipat