avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate edigta1

Activitate edigta1

Buna ziua,

Recent am deschis o firma de curierat local pe bicicleta si doresc sa inchei contract de voluntariat remunerat intre SRL-D si persoana fizica ce va ocupa functia de curier pe bicicleta. Pot incheia un astfel de contract? Scopul este promovarea ciclismului, iar curierul va incasa in jur de 4 lei pentru fiecare livrare.

Multumesc anticipat! :))
Răspuns la discuția SC pe numele altcuiva
Da, am increderea si certitudinea ca dansul va accepta aceste lucruri. Dansul nu are nici macar un stres in ceea ce priveste propunerea mea, e total de acord si repet, am incredere in aceasta persoana.
Ceea ce as fi dorit sa stiu este ce dificultati as intalni pe parcursul desfasurarii activitatii. De exemplu ar trebui neaparat ca administratorul sa se prezinte la controalele garzii financiare (acesta nu va avea absolut nicio treaba cu activitatea in afara de semnaturi sinasmvrea sa ma prezint eu la aceste controale in calitate de angajat) ?
Buna ziua,

Sunt un tanar ce doreste sa isi deschida prima sa afacere, iar pentru a fi si mai bine pregatit, ma adresez dumneavoastra, profesionistilor.

In afara de pasii standard de infiintare a unui SRL-D, ce documente, avize, etc. ar trebui sa mai obtin pentru desfasurarea activitatii de curierat rapid la nivel local?

Orice raspuns este bine venit si folositor! =D>

Va multumesc!
Buna ziua!

Datorita faptului ca nu am implinit varsta majoratului, nu am capacitate de exercitiu deplina, iar potrivit Codului Civil, nu pot avea o functie de conducere in cadrul unei entitati.

Intrebarea mea este: caror riscuri ma expun folosind pe altcineva drept asociat unic (doar in acte)?
Dansul va semna toate documentele, el va fi reprezentantul legal, dar eu ma voi ocupa de activitatea companiei.

Va rog sa imi furnizati un raspuns cat mai detaliat pentru a cunoastencaror riscuri ne expunem atat eu, cat si viitorul detinator al companiei.

Va multumesc! :))
Buna ziua!

Sunt minor (16 ani) si vreau sa-mi deschid propria societate comerciala. Cum pot infiinta aceasta SC fiind minor? Activitatea SC va include si elevii din liceul in care invat.
Pot infiinta aceasta societate cu ajutorul liceului sau al parintilor? Cum se procedeaza?

Va multumesc anticipat!
Buna ziua!

Intentionez sa deschid o companie de curierat rapid. Cum pot afla valoarea taxelor si impozitelor, pentru a le pune intr-un plan financiar alaturi de venituri si cheltuieli? Vreau sa imi calculez profitul

Va multumesc!
Buna ziua!

Intentionez sa deschid o firma de curierat. Cum calculez pretul acestui serviciu?
M-ar ajuta o formula de calcul.

Va multumesc anticipat!
Buna ziua!

Am decis sa infiintez o companie de curierat pe bicicleta, promovand sportul si organizand alte evenimente caritabile legate de sport in acelasi timp.M-am gandit ca ar fi mai ok sa desfasor aceasta activitate ca un ONG.
Imi puteti spune ce programe de finantare pot accesa pentru un ONG de acest gen? Daca ati putea sa imi dati o lista cu aceste programe ar fi perfect. Din cate am inteles si statul ofera finantare, mai nou.

Va multumesc anticipat! :justcuz:
Buna ziua!

Suntem o echipa de elevi dintr-un liceu de Constanta si suntem intr-o semifinala a unei competitii nationale in care trebuie sa ne si vindem serviciul, pe cai legale. Suntem obligati sa obtinem toate avizele pentru a desfasura activitatea de curierat rapid, la nivel local.
Ne gandeam sa contactam persoane juridice pentru a ne deveni clienti. Acestia vor primi si facturi din partea Organizatorului competitiei, deci dpdv financiar suntem acoperiti legal.
Ce avize ne trebuie pentru a desfasura aceasta activitate pe o perioada determinata de timp si cum putem obtine aceste avize?
Buna ziua!

Suntem o echipa de elevi dintr-un liceu de Constanta si suntem intr-o semifinala a unei competitii nationale in care trebuie sa ne si vindem serviciul, pe cai legale. Suntem obligati sa obtinem toate avizele pentru a desfasura activitatea de curierat rapid, la nivel local.
Ne gandeam sa contactam persoane juridice pentru a ne deveni clienti. Acestia vor primi si facturi din partea Organizatorului competitiei, deci dpdv financiar suntem acoperiti legal.
Ce avize ne trebuie pentru a desfasura aceasta activitate pe o perioada determinata de timp si cum putem obtine aceste avize?

Va multumesc anticipat!