avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Activitate CATALINA-MINA

Activitate CATALINA-MINA

Buna ziua.
Am o intrebare in legatura cu bursele pt elevii cu probleme oftalmologice. Care sunt conditiile pt a beneficia de bursa, in ce situatii, ce dioptrii si ce alte conditii in legatura acordarea acestora. Va multumesc!

Va multumesc! Cu LG.2340 si HG.1588 m-am documentat si le-am facut cunoscut ca stiu dar... Nu ne putem intelege. Nu stiu ce sa fac mai departe sau cum sa ii indrum pe parintii mei.
Buna ziua,
Ma numesc Catalina si am o problema cu administratorul din bloc de la parintii mei care mi-au inregistrat fiica la plata intretinerii. Specific ca platesc la domiciliul personal intretinere pt.ambii mei copii si la parintii mei, respectiv bunicii lor nu sta decat ocazional, fetita, maxim 3zile, pe saptamana cand nu pot eu sa o iau de la gradinita. De f multi ani fac abuz de functie, administratorul si sotia sa care este casier, si percep taxe pe camerele comune de pe holul blocului, nu sunt transparenti in cheltuieli, aleg pt.diferite prestari servicii firme care le convin numai lor si comisiei, fac chitante de mana, pun bilete de amenintare in cutia postala daca te vad ca esti impotriva lor etc.... Multe nereguli... Ceea ce ma deranjaza este ca nu anunta modificarile pe care le fac la calculul intretinerii. Totul este tacit. Convenabil pt ei deoarece nu le cere nimeni socoteala. Va rog sa ma ajutati cu sfat, ce fel de cerere trebuie sa mai fac, unde sa mai merg ca nu se mai poate asa. Sunt in functie de peste 15 ani fara alegeri sau adunari de semnaturi din partea proprietarilor. As vrea pana la urma sa depun plangere la politie pt hartuire, pt k nu vorbesc cu noi decat in doi-peri, chiar ne ignora. Cred ca devine totul prersonal. Nu stiu de ce. Va multumesc.