Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... IMPUNERE A PERSOANEI LA INTRETINERE
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

IMPUNERE A PERSOANEI LA INTRETINERE

Buna ziua,
Ma numesc Catalina si am o problema cu administratorul din bloc de la parintii mei care mi-au inregistrat fiica la plata intretinerii. Specific ca platesc la domiciliul personal intretinere pt.ambii mei copii si la parintii mei, respectiv bunicii lor nu sta decat ocazional, fetita, maxim 3zile, pe saptamana cand nu pot eu sa o iau de la gradinita. De f multi ani fac abuz de functie, administratorul si sotia sa care este casier, si percep taxe pe camerele comune de pe holul blocului, nu sunt transparenti in cheltuieli, aleg pt.diferite prestari servicii firme care le convin numai lor si comisiei, fac chitante de mana, pun bilete de amenintare in cutia postala daca te vad ca esti impotriva lor etc.... Multe nereguli... Ceea ce ma deranjaza este ca nu anunta modificarile pe care le fac la calculul intretinerii. Totul este tacit. Convenabil pt ei deoarece nu le cere nimeni socoteala. Va rog sa ma ajutati cu sfat, ce fel de cerere trebuie sa mai fac, unde sa mai merg ca nu se mai poate asa. Sunt in functie de peste 15 ani fara alegeri sau adunari de semnaturi din partea proprietarilor. As vrea pana la urma sa depun plangere la politie pt hartuire, pt k nu vorbesc cu noi decat in doi-peri, chiar ne ignora. Cred ca devine totul prersonal. Nu stiu de ce. Va multumesc.
In conformitate cu normele in vigoare numai proprietarii de apartamente au dreptul sa solicite clarificari/lamuriri presedintelui de asociatie de proprietari
In cazul dv parintii dv in calitate de proprietari pot solicita oficial presedintelui de asociatie lamurirea aspectului privitor la temeinicia impunerii de persoane la calculul cotelor lunare de intretinere
Ca sa va edificati asupra drepturilor si obligatiilor proprietarilor in cadrul asociatiei de proprietari,lecturati L nr 2340/2007 si HG nr 1588/2007
Dv puteti desfasura acte si actiuni in numele parintilor dv in cazul in care acestia inteleg sa incheie procura notariala in favoarea dv sa le reprezentati si sa le aparati interesele legitime fata si in relatiile cu asociatia de proprietari
Conform norme in vigoare se introduc la plata intretineri persoanele care domiciliaza provizoriu sau definitiv mai mult de 15 zile/luna
Va multumesc! Cu LG.2340 si HG.1588 m-am documentat si le-am facut cunoscut ca stiu dar... Nu ne putem intelege. Nu stiu ce sa fac mai departe sau cum sa ii indrum pe parintii mei.