avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 451 soluții astăzi
Forum Activitate dan_alex

Activitate dan_alex

Răspuns la discuția Garantie produs inlocuit
Ok. Bine.
Dar sa luam cazul meu.
Duc produs X care este modelul x54.
Ei imi inlocuiesc produsul X cu un alt produs X dar care este model y34. La care nu imi elibereaza factura si nici pe garantie nu specifica modelul si seria celui nou.
Eu inteleg ca garantia sa ramana aceeasi daca produsul inlocuit este identic cu cel achizitionat de mine prima data si lasat la ei in garantie.
Dar avand in vedere ca este un alt model al produsului respectiv mi se pare normal sa am o garantie noua.
Ca fapt divers... Produsul X modelul x54... vine in 5 culori diferite, cu anumite accesorii, si anumite specificatii, evident cu 5 preturi diferite.
Produsul X modelul y34... vine in 3 culori, fara accesorii si are alte specificatii tehnice.... evident 3 preturi diferite.
Răspuns la discuția Garantie produs inlocuit
Inteleg ce spuneti dar... cand cumparati sa zicem un tv care costa 300 lei si are seria zzz. In momentul cand eu primesc alt tv in locul celui defect acesta nu mai are seria zzz ci xxx. La acest tv primesc si o factura de 250 lei sa zicem. Pentu ca in acesti 2 ani modelul s-a devalorizat. Dar mai exista si varianta in care modelul nu se mai fabrica si atunci primesc un tv model mai nou in pretul de achizitie al primului. In cazul asta vorbim de un alt produs la care se da o factura noua.
Răspuns la discuția Garantie produs inlocuit
Adica daca imi iau un tv cu garantie 2 ani si se strica in ultima zi si este inlocuit cu unul nou... cel nou are garantie o singura zi?
Adica, noul produs, ne testat, neverificat, nou nout, cu garantie de la mama lui sub legile UE in romanica beneficiaza doar de o singura zi de garantie?
Am o intrebare...
Am cumparat un produs care s-a defectat. L-am dus la garantie si nu a putu fi reparat. A fost inlocuit cu un produs nou.
Intrebarea este ce garantie are noul produs care il inlocuieste pe cel defect, care nu a putut fi reparat?
Răspuns la discuția Pret mc apa rece
Deci pentru a fi administrator trebuie sa ai doctorat in fizica nucleara.
Lasand gluma la o parte.....
Daca dvs. va iesit un cost de 7.07 cum a putut sa iasa la administratorul meu un cost de 5.70 mc de apa pus la plata proprietarului. Cand 5.69 e doar pretu pe mc de apa rece potabila cu tva direct de la apa nova?
Ca sa nu spun ca de la inceputul anului pretul pe care un proprietar il plateste la apa a variat intre 5.70 acum si 12 lei in alta luna. Nu a fost luna in care pretul sa fie la fel.
Răspuns la discuția Pret mc apa rece
Pai da...
sa zicem ca am 1mc apa uzata + 1 mc apa pluviala...
TMAU= 2mc(cantiate apa uzata...canalizare plus deversare apa pluviala) * 0.05 lei/mc= 1 leu? Sper ca am calculat bine.
Deci la totalul meu ar fi 7.63 mc de apa facturata. Deja am depasit costul dvs de 7.07 lei.
Tot nu cad pe socoteala data de dvs.
Ca sa dau si socoteala administratorului meu... 5.70 lei /mc la un consum total de apa pe scara de 513 mc.
Ceva nu se leaga.
Pretul dupa care e calculat de catre administratorul meu pare foarte mult egal cu pretul cu TVA al apei potabile fara alte taxe... Doar daca nu cumva... are dansul vreo sursa de apa si o canalizare separata de cea a orasului. Sau blocul o fi pe Luna si nu pe Pamant....
Răspuns la discuția Pret mc apa rece
Am reusit sa fac rost de o factura de apa nova emisa pe luna august 2014... iar preturile sunt dupa cum urmeaza...
apa/mc... 4.59 lei
apa uzata.... 1.02 lei
apa pluviala.... 1.02 lei
Total.... 6.63lei/mc.
Deci cum ajungeti dvs. la 7.07 lei/mc?
P.S Cel putin din luma februarie si pana acum aceste preturi nu s-au modificat.
Răspuns la discuția Pret mc apa rece
Am inteles...
M-ar interesa un raspuns si din partea unui administrator de bloc. Sunt sigur ca sunt multi pe aici care ne pot lamuri.
Buna seara.
Dintre cei care sunt administratori la blocuri in Bucuresti daca imi poate spune si mie cineva care este pretul unui metru cub de apa rece pe care il "factureaza" la un proprietar.
Adica cat plateste un proprietar dintr-un bloc pentru 1 mc de apa rece consumat intr-o luna.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Completare registru inventar
Revin sa imi spuneti daca am inteles corect.
Am sa vin cu exemple concrete.
1. Materiale constructie pentru reparatii in cadrul sediului... achizitionate cu factura... am inteles ca nu le trec in registrul inventar.
2. Piese de schimb pentru auto sau calculator/calculatoare... achizitionate cu factura... de asemenea nu le trec in acest registru.
3. Achizitionat cu factura un hard disk extern in valoare de 600 de lei... Nefiind piesa de schimb, il trec in registrul inventar? Daca da, la coloana 6 trec valoarea de 600 de lei. La urmatoarele coloane mai trec ceva?
4. Achizitinat calculator SH, valoarea pe factura cu tot cu TVA 1500 lei. Completez la fel ca la hard disk.
5. Achizitionat server SH, valoarea pe factura cu tot cu TVA 2700 lei. Cum il trec pe acesta?

Ultima intrebare...
Completez registrul inventar in ordinea in care am achizitionat bunurile care le trec in acest registru sau in fiecare an trebuie sa le invetariez din nou in acest registru si sa le recapitulez?
Adica:
An1: - 1. hard disk 1, - 2. calculator 1;
An2: - 1. hard disk 1, - 2. calculator 1, - 3. server 1;
An3: - 1. hard disk 1, - 2. calculator 1, - 3. server 1, - 4. calculator 2
si asa mai departe

Va multumesc