avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Pret mc apa rece
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Pret mc apa rece

Buna seara.
Dintre cei care sunt administratori la blocuri in Bucuresti daca imi poate spune si mie cineva care este pretul unui metru cub de apa rece pe care il "factureaza" la un proprietar.
Adica cat plateste un proprietar dintr-un bloc pentru 1 mc de apa rece consumat intr-o luna.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Dr.Virgil Dan Amza , Evaluator 09:11, 6 Decembrie 2014
Oficial e 6,9 lei metru cub dar administratorii pun in pretul in functie de pierderi , la mine la bloc in trei luni s a modificat de trei ori , a fost 7,5 , 8 acum e 9 lei metru cub. Comitetul blocului decide si dau vina pe restantieri ca de trebue platita factura la apa. Parerea mea > o pacaleala .
Am inteles...
M-ar interesa un raspuns si din partea unui administrator de bloc. Sunt sigur ca sunt multi pe aici care ne pot lamuri.
androidu a scris:


. Comitetul blocului decide si dau vina pe restantieri



Apa Nova Bucureşti practică tarife UNICE pentru toţi clienţii:

apă potabilă: 4,59 lei/ mc (fără TVA); 5,69 lei/ mc (TVA inclus)
canalizare: 1,02 lei/ mc (fără TVA); 1,26 lei/ mc (TVA inclus)[ link extern ] /


Suplimentul rezultat intre factura apanova si total index consumatori individuali,se poata datora diferentei de clasa metrologica apometre individuale,functionarea defctoasa a unora dintre acestea,sustragerea intentionata de apa,pierderi,diferenta de data de comunicare index consum
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Septembrie 2014
ynocentta, utilizator
Facturat, in Bucuresti, 1 mc costa 7,02 lei.

In acest cost este inclus pretul apei potabile, pretul canalizarii acesteia, apa meteo si taxa municipala.

Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Septembrie 2014
elga50, moderator
La mine mc a fost luna trecuta 7,07 lei, difera de apa meteo si taxa municipala cei cativa banuti fata de @elga50.

Alte discuții în legătură

Cat costa metru cub de apa calda si metrul cub apa rece in bucurestiul anului 2014 ContSters241026 ContSters241026 Membru asociatie de proprietari din Bucuresti 30.04.2014 Buna ziua tuturor va intreb . Cat costa un metru cub de apa calda cu tot cu tva ? ... (vezi toată discuția)
Apa pluviala eugarizn eugarizn Buna ziua Imi poate spune si mie cineva care este pretul apei pluviale si la ce cheltuieli o putem incadra ? ma refer la Bucuresti , am ... (vezi toată discuția)
Calcul apa marianionescu1 marianionescu1 Buna ziua, Imi poate spune cineva daca exista o formula de calcul a apei reci ? Dar a apei calde? Si care-i/-s? M-ar interesa in sectorul ... (vezi toată discuția)