Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Pret mc apa rece
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Pret mc apa rece

Buna seara.
Dintre cei care sunt administratori la blocuri in Bucuresti daca imi poate spune si mie cineva care este pretul unui metru cub de apa rece pe care il "factureaza" la un proprietar.
Adica cat plateste un proprietar dintr-un bloc pentru 1 mc de apa rece consumat intr-o luna.
Va multumesc.
Oficial e 6,9 lei metru cub dar administratorii pun in pretul in functie de pierderi , la mine la bloc in trei luni s a modificat de trei ori , a fost 7,5 , 8 acum e 9 lei metru cub. Comitetul blocului decide si dau vina pe restantieri ca de trebue platita factura la apa. Parerea mea > o pacaleala .
Am inteles...
M-ar interesa un raspuns si din partea unui administrator de bloc. Sunt sigur ca sunt multi pe aici care ne pot lamuri.
androidu a scris:

. Comitetul blocului decide si dau vina pe restantieri

Apa Nova Bucureşti practică tarife UNICE pentru toţi clienţii:

apă potabilă: 4,59 lei/ mc (fără TVA); 5,69 lei/ mc (TVA inclus)
canalizare: 1,02 lei/ mc (fără TVA); 1,26 lei/ mc (TVA inclus)[ link extern ] /

Suplimentul rezultat intre factura apanova si total index consumatori individuali,se poata datora diferentei de clasa metrologica apometre individuale,functionarea defctoasa a unora dintre acestea,sustragerea intentionata de apa,pierderi,diferenta de data de comunicare index consum
ynocentta, utilizator
Facturat, in Bucuresti, 1 mc costa 7,02 lei.

In acest cost este inclus pretul apei potabile, pretul canalizarii acesteia, apa meteo si taxa municipala.

elga50, moderator
La mine mc a fost luna trecuta 7,07 lei, difera de apa meteo si taxa municipala cei cativa banuti fata de @elga50.