avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Activitate ancamaria1000

Activitate ancamaria1000

Buna ziua,am o problema.Am deschis dosar de urmarire penala pentru o persoana care m-a vatat.Dosarul inca nu a iesit de la procuratura desi au trecut aproape doi ani.Avocatul meu mi-a spus in septembrie anul trecut ca in maxim o luna dosarul iese de la procuratura si ca daca doresc sa merg mai departe in instanta am sa-i achit un alt onorariu.Ne-am inteles sa ii achit esalonat si pana acum am platit 1000 de euro.Din motive personale,renunt la un viitor proces.Imi sun avocatul,il intreb daca dosarul a iesit de la procuratura si auzind ca nu,ii spun avocatului ca nu vreau sa merg mai departe si ca imi vreau onorariul pentru ceea ce el urma sa faca la judecatorie inapoi.Si el imi spune ca nu mai am dreptul.Este vorba de 1000 de euro.Cum se poate sa nu am dreptul sa-mi recuperez banii atata timp cat pentru ce l-am platit el nu a facut inca nimic pentru ca nu am trecut de procuratura?
Persoana in cauza,are datorii la banci care,insumate echivaleaza cu intreaga pensie lunara ce i se cuvine acesteia.practic,persoana respectiva,a intrat in imposibilitate de plata.In acest caz,doi executori judecatoresti au emis ordin de poprire.Din 1200 lei lunar,cuveniti,persoana in cauza mai primeste 800.Alti 450 ii sunt retinuti automat din cont de catre o alta banca la care are un credit si in contul careia intra pensia respectiva.Din cei 350 ramasi,persoana,mai are o rata bancara la o alta banca,de 430.practic,a intrat in imposibilitate de plata.daca toate aceste banci,ar face ordin de poprire pe pensie,care este, insumat,maximul pe care Casa de Pensii il poate retine?Si daca nu este respectata limita legala,ce are de facut persoana in cauza?va multumesc.
Buna ziua.In calitate de reclamant,in cazul unui proces,faza de judecata,intre ce limite de suma,se incadreaza onorariul avocatului?Din cate am inteles,sunt trei faze:procuratura,procesul propriu-zis si recursul,pe care binenteles il face partea reclamanta.avocatul care ma reprezinta,are obligatia sa mearga cu mine pana la final:adica faza de recuperare a cheltuielilor de judecata si a daunelor cerute?si daca da,asta include o cheltuiala in plus pe langa cele trei mentionate mai sus?va multumesc.
imi puteti recomanda un avocat roman in uk,ma intereseaza cum imi pot transfera pensia de incapacitate de munca in acest stat.
Buna ziua,va rog lamuriti-ma si pe mine intr-o problema legata de fiii mei.Acestia sunt imobilizati in scaun cu rotile,drept urmare,am fost la Comisia de expertiza medicala in fiecare an,au fost incadrati in grad de handicap.Ultima decizie,a fost data in 1 04.2014 gradul grav(cu asistent personal) si este valabila pentru un an,adica pana in 1.04.2015.In data de 01.07.2014 am venit cu familia in Anglia.Am inceput demersurile pentru documentatia de aici.Copiii i-am inscris la scoala aici---cel mare face 17 ani la 08.04.2015,este la liceu,cel mic,are 9 ani,este de asemenea inscris aici la scoala.----.In urma demersurilor facute,deoarece era luat in considerare ca sunt cu probleme de sanatate insa deciziile din Romania nu erau valabile aici,am fost la comisie cu copiii,si de putin timp,mi-au venit si decizia celor din Anglia,care mi-au incadrat fiii in gradul grav de handicap.Acum sunt nelamurita,in Romania ma mai prezint la Comisia de expertiza cu ei,sau nu?In tara,de fiecare data cand mergeam la comisie trebuia sa prezint,fisa traseului educational,dovada ca fiii mei frecventeaza scoala.Din cate stiu,scoala este obligatorie pana la clasa a IX-a,.Fiul meu ,cel mare,a terminat clasa a IX-a in tara.Romania mai este obligata sa imi dea drepturile de handicap ale fiilor mei,sau nu?Mai am putin pana expira decizia din tara si vreau sa stiu ce am de facut.Va multumesc.
Va multumesc pentru raspunsuri,am inteles acum cum stau lucrurile.Aveti dreptate,suntem o alta victima a sistemului legislativ din Romania.Oricum,titlul executoriu este emis cu data de 16.12.2012,a fost expediat in 02.02.2015,data Postei Romane,a ajuns in 11.02.2015.Concluzia:adio drept la contestatie.Imi pare rau de un singur lucru:daca un om de rand,insala sau fura pentru o bucata de paine este inchis.In schimb,legea permite hotia,in cazul executorilor,spre exemplu.Si ei nu sunt singurii care fura legal.Cui sa ma adresez?Cui sa fac o plangere,atata timp cat legea e de partea lor,chiar daca este total imoral ceea ce au facut?
Nu era normal ca ,atata timp cat banca a apelat la un executor,sa fim si noi informati?Si asa cum am cerut bancii ca toate informatiile despre acel credit sa via inn format electronic,ma intreb,de ce nu ne-au informat electroic despre situatia bancara?Atata timp cat luar primesti o instiitare de la banca si era specificata penalizarea pentru intarzierea de plata,inseamna ca datele erau actualizate.Si noi nu am primit ici o alta informatie ca acel credit e considerat scadent,sau orice altceva care sa ne atraga atentia ca extrasul de cont care continua sa vina lunar e doar o mica -mare minciuna .E ca si cum ai spune:,,dormi linistit,de inmormantarea ta ne ocupam noi!''.De ce sa platesc cheltuielile cu executorul daca nimeni nu ne-a spus nimic despre un posibil proces?Unii castiga banii pri munca,nu prin inselaciune.
Buna seara.Tatal meu,a luat un card de credit in 15 mai 2014,de la o banca.Avand probleme financiare,a facut o singura plata in toamna anului trecut de 500 lei.La data la care s-a semnat contractul,am cerut bancii ca lunar sa imi fie emis extrasul de cont aferent creditului,in format electronic pe adresa mea de e-mail.Lucru care s-a intamplat in fiecare luna,ultimul extras de cont fiind emis in data de 16 ianuarie 2015,in care spunea ca data scadenta este 09.02.2015.,in care se specifica suma minima de plata si valoarea totala a creditului,inclusiv penalitatile de intarziere a platii.Tatal meu,nefiind in Romania,a cerut printr-un e-mail,ofiterului de vanzari credite de la suculsala de la care am luat creditul,modalitatea de plata,a intregii sume avand in vedere ca dorea sa trimita banii din Anglia,tara in care se afla.Asta s-a intamplat la data de 07.02.2015 fiind linistit ca scadenta sumei minime de plata urma sa fie abia peste doua zile,adica 09.02.Nu am primit nici un raspuns,insa,in 11.02 2015 am fost anuntati din tara,ca am fost instiintati printr-o scrisoare despre un titlu executoriu emis pe numele tatalui meu la data de 16 decembrie 2014,prin care se specifica suma de plata,culmea,aceeasi suma care scria pe extrasul de cont din luna ianuarie trimis de banca in format electronic,plus cheltuieli de judecata.Incerc sa inteleg care este logica acelui titlu executoriu,emis in 16 .12.2014,expediat(stampila postei)in data de 02.02.2015,pentrul creditul cu scadenta in 09.02.2015.Nu cred ca este legal ce au facut.Au anticipat cu aproape doua luni inainte o posibila neplata si au emis un titlu executoriu pe care il consider ilegal si imoral.acum ce sa facem?Am facut o rezervare la avion pe data de 9 martie pentru tatal meu pentru a merge in tara si achita creditul.insa,nu stim unde sa il platim pentru ca,pe titlu executoriu,au dat datele de cont ale executoriului judecatoresc,si logic,nu vad de ce suntem obligati la cheltuieli de judecata atata timp cat suntem in aceasta situatie.Va rog ajutati-ne cu un sfat.Banii sunt munciti,nu cersiti si nu vreau sa profite nimeni de banii nostri,doar pentru simplul fapt ca sunt o autoritate.Consider ceea ce s-a intamplat,inselaciune si furt la drumul mare.Va multumesc
Va multumesc mult pentru raspuns.