avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 395 soluții astăzi
Forum Activitate cgilmeanu

Activitate cgilmeanu

Răspuns la discuția Date personale ajunse la inculpat
Dosarul apare. Multumesc!
Pe portal apare printre altele si informatia "pentru când se vor cita inculpatul şi persoanele vătămate cu menţiunea de a preciza dacă se constituie părţi civile"
Am primit citatie si as dori sa stiu ce inseamna asta, in contextul celor de mai sus.

Eu pot sa ma duc in instanta si sa spun ca nu mai doresc sa fiu parte civila in dosar? Ce implicatii are acest lucru pentru mine?

Multumesc
Răspuns la discuția Date personale ajunse la inculpat
Multumesc!
Am fost la politie si de acolo m-au trimis la Parchet pe motiv ca dosarul nu mai e la ei.
E normal lucru acesta? Credeam ca dau o declaratie la politie referitor la impacare si acea declaratie ajunge pe cai oficiale la dosar.
Răspuns la discuția Date personale ajunse la inculpat
Multumesc! Avand in vedere ca dosarul nu mai este la politie si este deja la judecatorie sau parchet (nu ma pricep din pacate), care ar fi posibilitatile prin care as putea sa-mi retrag plangerea?

Ar fi recomandat sa-mi retrag plangerea, acum ca inculpatul a aflat adresa mea si numele meu? Acest lucru imi convera o stare de nesiguranta mai ales ca am fost contactat de un memru al familiei inculpatului. De asemenea, am aflat ca nu ar exista metode legale prin care un inclupat ar putea afla adresa celui care depune plangere. Daca informatia este eronata, va rog sa-mi spuneti.

Buna seara,

Acum cateva luni am facut o plangere la politie pentru un furt dintr-un automobil.
Politia si-a facut treaba si a prins persoana (filmari de pe camere etc.).
Am avut surpriza sa primesc pe adresa de acasa o scrisoare de la cineva (de la o ruda a inculpatului) in care ma roaga sa discutam si sa ne intelegem astfel incat persoana inculpata sa scape din inchisoare.

E normal ca adresa mea si numele sa ajunga la inculpat? Cum este posibil?
Nu am primit nici o amenintare, dar ma astept la orice acum.

Ma puteti lamuri si pe mine? Cum credeti ca ar trebui sa procedez in continuare?

Multumesc
PS: Nu am stiut ce categorie sa aleg din forum asa ca va rog sa mutati intrebarea unde considerati ca trebuie sa fie.
Soldul "mare" a fost impartit intre asociatii in functie de consumul fiecarui bloc, dar acum in cadrul asociatiei noastre, pentru partea noastra de platit, as dori sa propun o modalitate corecta de impartire intre proprietari. Intreabarea se refera la acest sold in cadrul asociatiei noastre. O sa-l supunem unei discutii in comitet, dar as dori si pareri din exterior. :help:
Buna ziua,

Avem la furnizorul de apa, un sold ("asumat") de achitat. El nu reprezinta neaparat un consum de apa, deoarece facturile au fost achitate la zi conform cititilor facturate. Soldul provine in urma folosirii bransamentului de multiple asociatii de proprietari. Intr-un final fiecare asociatie si-a asumat un procent dintr-un sold mai mare pentru a inlesni realizarea contractelor separate pe asociatii. Astfel fiecare asociatie are acum un sold de achitat.

Cum ar fi cel mai corect sa se imparta acest sold in cadrul asociatiei? Care ar fi cel mai corect demers?
Eu ma gandeam pe cota parte indiviza sau, fiind vorba de apa, poate in functie de media consumului din ultimul an?

Multumesc.
Buna ziua,

Voi incerca sa fiu cat mai scurt intr-o problema destul de mare.
Situatia este cam asa:
- exista un bransament general (prescurtat B.G.) cu contract pe numele dezvoltatorului
- au fost construite X blocuri, bransate la acelasi B.G., o parte din ele sau toate cu contor de bransament la nivel de bloc
- pentru blocul nostru avem asociatie de proprietari si avem o cerere pentru contract cu furnizorul de apa din august 2014 nesolutionata pana in prezent
- asociatia a facut plati lunare prin banca in contul distribuitorului de apa, dar alimentand fisa de cont a dezvoltatorului conform cu consumurile lunare de apa ale blocului
- aparent, dezvoltatorul si/sau o parte din celelalte blocuri nu au facut plati si ca atare s-a acumulat un sold in numele dezvoltatorului
- urmeaza sa se sisteze apa pentru B.G., dar ne afecteaza si pe noi

Noi dorim:
1. In primul rand sa avem apa
2. Sa avem contract pe numele asociatiei de proprietari
3. E corect ca au fost efectuate platile lunare conform consumului de apa, desi nu aveam contract direct cu distribuitorul? Daca nu, putem cere restituirea banilor pe motiv ca nu exista contract cu noi?

Aveti sfaturi pentru situatia de fata? Credeti ca un avocat ne poate ajuta?

Multumesc anticipat
Multumesc!

Stiu cine este. Persoana chiar recunoaste ca lasa gunoiul acolo sub pretextul ca in 10 minute o sa iasa si o sa-l duca. Parerea mea este ca nu exista justificare pentru un asemenea comportament. Cea de-a doua persoana "se activeza" la betie, impreuna cu prima persoana.
Buna ziua,

Sunt administrator in blocul in care si locuiesc. La demisol sunt doi vecini care deranjeaza alti vecini (dar nu direct si pe mine ca proprietar). Unul din proprietarii direct afectati, vor ca eu sa merg la politie in calitate de administrator sa depun o plangere importriva celor doi.
Eu cunosc situatia celor implicati, dar ar trebui sau trebuie sa fac eu o astfel de plangere?
Care este sfatul dvs.? Dvs. ce ati face?

Multumesc anticipat!
Buna ziua,

Sunt administrator intr-un bloc care nu are tubulatura pentru ghena, gunoiul trebuie dus in locul special amenajat de fiecare proprietar/locatar in parte, dar la demisol am unul sau doi vecini care scot gunoiul pe hol, eventual in fata altor apartamente decat ale lor si il fac uitat acolo.

Ce pot face legal, oficial sau in orice alt mod cu acesti vecini. Tin sa precizez ca vorba buna nu a rezolvat nimic, ba din contra chiar s-au infuriat atat pe mine cat si pe presedinte. De fapt, ei au ceva cu tot blocul in general, dar asta este alta poveste.

Multumesc pentru sugestii!