avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Activitate Adi1988

Activitate Adi1988

Doresc sa cumpar o casa care are o anexa de 20 mp. Anexa respectiva a fost construita ulterior si nu este trecuta in CF. Cum ar trebui procedat pentru a primi o autorizatie de constructie sau care ar fii pasii pentru a fii in legalitate? E posibil sa primesc amenda daca demarez formalitatile de autorizare?
Răspuns la discuția Cod caen 6202
Am inteles. Cu PFA vreau sa imi desfasor activitatea in consultanta IT, strategii de marketing online, activitati de consultanta online pentru afaceri , ceva de genul. Cu studiile mele: diploma de bacalaureat cu specializarea matematica-informatica, atestatul de la sfarsitul liceului, plus o diploma de "Manager de proiect" recunoscuta de Ministerul Educatiei care are si codul COR trecut pe ea , ce cod caen mi se potriveste pentru un PFA? ?

RALUCA ILIESCU a scris:

Buna seara. Trebuie sa rezulte dovada pregatirii profesionale pt.desfasurarea activitatilor incluse in cod caen 6202, respectiv diploma de absolvire a unei forme de invatamant de lunga durata, pe specializarile: informatica, matematica, inginerie electrica si calculatoare, electronica, cibernetica si informatica economica, automatica , calculatoare, matematica informatica, etc. Absenta unei diplome eliberate de catre o institutie de invatamant superior poate fi un impediment, existand riscul de amanare a dosarului de inmatriculare a unui PFA, sau chiar de respingere a acestuia.

Discuție Cod caen 6202
Bună tuturor! Vreau sa îmi deschid un PFA, m-am gândit la codul caen 6202. Precizez ca am doar liceul făcut la specializarea matematica-informatica, deci diploma de bacalaureat și atestat de competente informatice. E posibil cu diplomele acestea ? Pentru acest cod caen trebuie sa am licențe pentru diferite programe informatice sau Windows? Dacă pentru început o sa am contract de servicii și facturi cu aceeași firma sau persoana este o problema? Mulțumesc!
Răspuns la discuția Lucrul la inaltime
Am inteles. La vizita medicala am mers cu aceea fisa de riscuri profesionale. Problema e ca atunci cand m-am angajat am avut pe fisa de aptitudini "APT", apoi am mers la vizita medicala in cadrul firmei si am primit "APT fara lucrul la inaltime" pentru o mica problema la ochi (nistagmus). Domnul doctor mi-a explicat ca nu ar trebui sa fie o problema avizul daca sunt APT, a spus ca sunt si electricieni care sufera de daltonism :))
Răspuns la discuția Lucrul la inaltime
Nu am depus adeverinta medicala, nu mi s-a cerut.
Buna ziua! In cadrul firmei am participat la un concurs intern pt un post de "Sef formatie", am castigat concursul si am primit aviz medical "APT dar fara lucru la inaltime." Problema e ca in fisa postului pt "Sef formatie" este specificat lucrul la inaltime. Exista posibilitatea sa nu fiu admis pe post desi am castigat concursul si sunt "APT dar fara lucrul la inaltime" ?? Mersi!
Buna ziua! In cadrul firmei am participat la un concurs intern pt un post de "Sef formatie", am castigat concursul si am primit aviz medical "APT dar fara lucru la inaltime." Problema e ca in fisa postului pt "Sef formatie" este specificat lucrul la inaltime. Exista posibilitatea sa nu fiu admis pe post desi am castigat concursul si sunt "APT dar fara lucrul la inaltime" ?? Mersi!
Răspuns la discuția Lucrul la inaltime
Este un post de sef formatie. Am facut controlul pt angajare anul trecut si am fost declarat apt si pt lucrul la inaltime. Idee e ca acum la controlul periodic, realizat in cadrul firmei, doctorul mi-a dat apt dar fara lucrul la inaltime. Exista multe activitati in fisa postului dar in de fisa de risc pt acest post este specificat lucrul la inaltime.
Buna ziua! Doctorul de medicina muncii m-a diagnosticat la control ca fiind apt de munca dar fara lucru la inaltime din cauza unei mici probleme de nistagmus. Problema este ca in fisa de risc pt postul pe care doresc sa il ocup la firma respectiva este specificat lucrul la inaltime. Am sanse sa ocup postul sau nu?
Răspuns la discuția Forma juridica
Multumesc! Oare ce fel de autorizatii am nevoie? As vrea sa imi desfasor activitatea in diferite locatii, sa am un fel de stand mobil.