avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Cod caen 6202
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Cod caen 6202

Bună tuturor! Vreau sa îmi deschid un PFA, m-am gândit la codul caen 6202. Precizez ca am doar liceul făcut la specializarea matematica-informatica, deci diploma de bacalaureat și atestat de competente informatice. E posibil cu diplomele acestea ? Pentru acest cod caen trebuie sa am licențe pentru diferite programe informatice sau Windows? Dacă pentru început o sa am contract de servicii și facturi cu aceeași firma sau persoana este o problema? Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Adi1988 , utilizator 22:06, 6 Februarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara. Trebuie sa rezulte dovada pregatirii profesionale pt.desfasurarea activitatilor incluse in cod caen 6202, respectiv diploma de absolvire a unei forme de invatamant de lunga durata, pe specializarile: informatica, matematica, inginerie electrica si calculatoare, electronica, cibernetica si informatica economica, automatica , calculatoare, matematica informatica, etc. Absenta unei diplome eliberate de catre o institutie de invatamant superior poate fi un impediment, existand riscul de amanare a dosarului de inmatriculare a unui PFA, sau chiar de respingere a acestuia.
Ultima modificare: Marți, 6 Februarie 2018
Raluca Iliescu, Avocat
Am inteles. Cu PFA vreau sa imi desfasor activitatea in consultanta IT, strategii de marketing online, activitati de consultanta online pentru afaceri , ceva de genul. Cu studiile mele: diploma de bacalaureat cu specializarea matematica-informatica, atestatul de la sfarsitul liceului, plus o diploma de "Manager de proiect" recunoscuta de Ministerul Educatiei care are si codul COR trecut pe ea , ce cod caen mi se potriveste pentru un PFA? ?

RALUCA ILIESCU a scris:

Buna seara. Trebuie sa rezulte dovada pregatirii profesionale pt.desfasurarea activitatilor incluse in cod caen 6202, respectiv diploma de absolvire a unei forme de invatamant de lunga durata, pe specializarile: informatica, matematica, inginerie electrica si calculatoare, electronica, cibernetica si informatica economica, automatica , calculatoare, matematica informatica, etc. Absenta unei diplome eliberate de catre o institutie de invatamant superior poate fi un impediment, existand riscul de amanare a dosarului de inmatriculare a unui PFA, sau chiar de respingere a acestuia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 250/2004 contabilitate si informatica de gestiune biancaores biancaores Buna ziua, Daca am specializarea in domeniul Contabilitate si Informatica de gestiune m-as putea angaja pe post de [b]programator[/b] si sa beneficiez de ... (vezi toată discuția)
Studii contabilitate și informatică de gestiune adiprisacariu adiprisacariu Bună ziua, am absolvit specializarea mai sus menționată (Contabilitate și INFORMATICĂ de Gestiune) și sunt curios dacă pot cu aceasă specializare să ... (vezi toată discuția)
Scutire impozit inginer it redsox redsox Buna ziua, Am ceva probleme in a interpreta legea de scutire de impozit pt inginerii it ... (vezi toată discuția)