Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Cod caen 6202
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Cod caen 6202

Bună tuturor! Vreau sa îmi deschid un PFA, m-am gândit la codul caen 6202. Precizez ca am doar liceul făcut la specializarea matematica-informatica, deci diploma de bacalaureat și atestat de competente informatice. E posibil cu diplomele acestea ? Pentru acest cod caen trebuie sa am licențe pentru diferite programe informatice sau Windows? Dacă pentru început o sa am contract de servicii și facturi cu aceeași firma sau persoana este o problema? Mulțumesc!
Buna seara. Trebuie sa rezulte dovada pregatirii profesionale pt.desfasurarea activitatilor incluse in cod caen 6202, respectiv diploma de absolvire a unei forme de invatamant de lunga durata, pe specializarile: informatica, matematica, inginerie electrica si calculatoare, electronica, cibernetica si informatica economica, automatica , calculatoare, matematica informatica, etc. Absenta unei diplome eliberate de catre o institutie de invatamant superior poate fi un impediment, existand riscul de amanare a dosarului de inmatriculare a unui PFA, sau chiar de respingere a acestuia.
Raluca Iliescu, Avocat
Am inteles. Cu PFA vreau sa imi desfasor activitatea in consultanta IT, strategii de marketing online, activitati de consultanta online pentru afaceri , ceva de genul. Cu studiile mele: diploma de bacalaureat cu specializarea matematica-informatica, atestatul de la sfarsitul liceului, plus o diploma de "Manager de proiect" recunoscuta de Ministerul Educatiei care are si codul COR trecut pe ea , ce cod caen mi se potriveste pentru un PFA? ?

RALUCA ILIESCU a scris:

Buna seara. Trebuie sa rezulte dovada pregatirii profesionale pt.desfasurarea activitatilor incluse in cod caen 6202, respectiv diploma de absolvire a unei forme de invatamant de lunga durata, pe specializarile: informatica, matematica, inginerie electrica si calculatoare, electronica, cibernetica si informatica economica, automatica , calculatoare, matematica informatica, etc. Absenta unei diplome eliberate de catre o institutie de invatamant superior poate fi un impediment, existand riscul de amanare a dosarului de inmatriculare a unui PFA, sau chiar de respingere a acestuia.