avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate sc4cont

Activitate sc4cont

Buna ziua,am lucrat in invatamant , sunt pensionara si pt.ca am mai mult timp,doresc ca in numele meu si al fostilor mei colegi,sa va consult intr-o problema.In anul 2009 am obtinut o sentinta civila prin care angajatorul este obligat la plata diferentelor salariale rezultate din incadrarea gresita a salariatilor.Sumele efective le-am primit cu mare intarziere ,esalonate pe ani pana in anul 2015.Din aceasta cauza,cu sprijinul sindicatului nostru am solicitat instantei de judecata acordarea de dobanzi legale si penalizatoare.Am avut castig de cauza si in aceasta speta.
In sentinta primita,in anul 2015 ,definitiva si executorie,Tribunalul isi insuseste cererea noastra ,constata ca avem dreptul la dobanzi legale si penalizatoare dar ...in hotararea data in incheiere obliga angajatorul la plata dobanzilor legale.Nu se mai pomeneste de cele penalizatoare.Noi credem ca a fost o scapare a celor care au redactat hotararea.
La vremea aceea neconcordanta aceasta nu a fost observata de functionarii scolii,a fost constatata acum cand urmeaza sa primim foduri pentru plata efectiva a dobanzilor.
Intrebarea este : ce putem face ? o noua actiune in instanta?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Impozit venit din vanzare actiuni
va multumesc pentru raspunsul promt.
Buna seara,
Sotul meu a decedat in 2014,am mostenit niste actiuni .Din cauza ca nu stiu sa le gestionez,le-am valorificat.Va rog sa-mi spuneti daca sunt obligata de lege sa depun Declaratia 200 si sa platesc impozit 16 %.
Va rog respectuos sa-mi indicati actul normativ, nr.articolw.,care prevede acest lucru.
Eu am cautat in Codul fiscal si la art.42 Venituri neimpozabile,am gasit precizarea ca sunt considerate neimpozabile sumele si bunurile primite cu titlu de mostenire.
Va multumesc .
Buna ziua,
Am mostenit de la sotul meu care a decedat,contravaloarea unor actiuni pe care le detinea la SIF.Am decis sa le vand,urmeaza sa-mi intre in cont contravaloarea lor.Intrebarea este urmatoarea datorez statului impozit de 16% la suma pe care am obtinut-o prin vanzarea actiunilor ?
Va multumesc pentru ca va gasiti timp sa-mi raspundeti.
Silvia

buna ziua,
Sotul meu a decedat in 27,05,2014,era PFA,as dori sa desfiintez,radiez,societatea.
Am citit in forum ce acte sunt necesare,dar nu am intalnit un caz similar ca al meu.
Va rog lamuriti-ma dv.
Va multumesc,