avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 397 soluții astăzi
Forum Activitate steffanias

Activitate steffanias

Ma refeream la modificarea unui abonament pentru care trebuia semnat un abonament la distanta .șnu la serviciile din abonament care conf. contractului pot fi modificate in functir de evolutia pietei !
Se poate modifica un abonament de telefonie mobila prin trimiterea unui sms ,trimis nu titularului de contract ci utilizatorului ,acesta fiind fiica mea ?In ce masura contravine legii 193 din 06/11/2000 privind clauzele abuzive ?
De ce ma trimiteti la un link extern ?
Buna ziua.Spuneti-mi va rog daca exista vreo lege care sa oblige persoana care achizitioneaza un bilet LOTO ,sa prezinte CI ?Cu multumiri !Stefania
Buna ziua .Am mostenit 5,5 ha teren agricol ,impartit in mai multe parcele si cand am vrut sa initiez actiunea de a face carte funciara si intabularea,mi s-a comunicat ca numai la 2 parcele din 5 se pot face,intru-cit nu a fost facuta parcelarea care probabil trebuia facuta de primarie ..In aceste conditii,cum pot face acest lucru intru-cit intetionez sa vand acest teren. Cine este raspunzator de aceasta situatie care treneaza probabil de pe vremea cand s-au dat titluri de proprietate .In alta ordine de idei,am scos de la arhivele statului situatia unui alt teren agricol mostenit de sotul meu de la parinti si am constatat ca din 9 .5 ha ,s-a eliberat titlu de proprietate socrilor mei numai 8 ha. Pe acelasi document ,este si o notificare privind luarea in folosinta de catre stat
a 6.5 ha ,in afara celor notificate mai sus ,pamant confiscat prin 1956 pe motiv ca socrii figurau la chiaburi. Se mai poate rezolva ceva cu acest teren,avand in vedere ca nu a fost eliberat titlu la momentul respectiv ?
Buna ziua. In 1975 ,am cumparat o casa de la parintii mei ,terenul aferent constructiei fiind la momentul respectiv al statului .De atunci platim toate ipozitele aferente ,nu exista litigii cu terti dar,nu am intrat in posesia titlului de proprietate pe care nu l-am solicitat nestiind ca este necesar avind act de vanzare -cumparare. La inceputul anului 2017,cind am achitat impozitul,am fost atentionata sa solicit acest titlu,intru-cit in lipsa lui nu pot face carte funciare.Am depus o cere in acest sens la primarie,in luna martie a.c. insa nu am primit nici o notificare ,si,cind am mers la primarie sa vad care este statusul solicitarii mi s-a raspuns ca poate dura si 2 ani .Unul aproape a trecut ! Imi puteti spune va rog care este termenul legal in care se poate solutiona aceasta solicitare ? In lipsa acestui titlu.pot demara intocmirea cartii cadastrale in baza actului de vinzare-cumparare?.Cu stima Stefania.Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția carte funciara
Mai este nevoie de iesirea din indiviziune,daca respectiva procedura s-a facut prin tribunal si exista o hotarire judecatoreasca in legatura cu partea fiecaruia conf expertizei tehnice ?
Discuție carte funciara
Buna ziua.Vreau sa stiu daca pot face carte funciara la partea mea mostenita dintr-un imobil(casa batrineasca) care a revenit la 3 frati de tata .Fiecare persoana are delimitata partea lui de mostenire in urma expertizei tehnce.Multumesc anticipat.
Buna ziua.Socrului meu i s-au luat de catre stat 6,5 ha de teren extravilan ,teren pentru care nu i s-a dat titlu de proprietate sotiei supravietuitoare .Pe titlul de proprietate figureaza doar terenul care era la vremea colectivizarii in folosinta familiei,iar,cele 6,5 ha ,fiind integistrate ca o insemnare ,in casuta anului cind a fost trecut in folosinta statului ,asa ca din registrul agricol ,la vremea respectiva i s-a eliberat titlul pe terenul despre care am facut mentiunea.Ar putea intra in posesia acestui teren confiscat , urmasii legitimi ai defunctului daca la vremea punerii in posesie nu s-a cerut acest teren despre care s-a aflat in urma cu citiva ani dintr-un inscris solicitat de la Arhivele statului ?Care ar fi pasii de urmat in acest sens ?
Buna ziua.Sunt o persoana cu handicap(boala autoimuna),am fost scutita de impozit pe locuinta in baza unui certificat, dar,in urma decesului sotului ,acum mai bine de un an,intru-cit nu am facut succesiunea (am si un copil major ) ,nu am mai beneficiat de aceasta scutire .Acum,in urma efectuarii procedurii de sccesiune,am depus din nou la primarie ,in decursul lunii februarie a.c.,actele necesare si ,de la serviciul taxe si impozite,mi s-a spus ca pentru acest an nu as mai beneficia de aceasta facilitate intru-cit s-a eliminat impozitul fractionat.Va rog sa-mi spuneti ,cum sa interpretez acest raspuns si de ce nu pot beneficia de scutire incepind cu data inregistrarii la primarie a respectivei solicitari .Multumesc anticipat.